Okładki książek z sylwetkami mężczyzn

Obchody 692 rocznicy lokacji Tarnowa

W ramach obchodów 692. rocznicy lokacji Tarnowa Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Słowackiego w Tarnowie, Rada Osiedla nr 1 „Starówka” oraz Fundacja im. Hetmana Jana Tarnowskiego zapraszają na promocję publikacji „Jan Amor Tarnowski” i „Witold Rogoyski” wydanych w ramach nowej serii „Wybitni Tarnowianie

Spotkanie połączone jest z uroczystą promocją 26. tomu „Rocznika Tarnowskiego, na które zapraszają Tarnowskie Towarzystwo Kulturalne, Muzeum Okręgowe w Tarnowie oraz Redakcja „Rocznika Tarnowskiego”

Tarnowski Ratusz, Sala Pospólstwa, 7 marca 2022 r.o godz. 13:00

Seria „Wybitni Tarnowianie” to inicjatywa Rady Osiedla nr 1 „Starówka” w Tarnowie. Pomysł narodził się w 2020 roku jako forma uczczenia 690. rocznicy lokacji Miasta. Radni osiedlowi zadecydowali o wsparciu przedsięwzięcia, którego celem jest przypomnienie życiorysów wybitnych tarnowian. Wstępnie wytypowano 33 postaci, które poprzez różnoraką działalność (polityczną, społeczną, artystyczną) znacząco wpisały się w pejzaż naszego miasta, odciskając trwały ślad w jego historii. Tak obszerne przedsięwzięcie wydawnicze nie mogło zostać zrealizowane w jednym- jubileuszowym- roku, dlatego też podjęto decyzję, o stworzeniu serii publikacji, której poszczególne tomy ukazywać się będą w kolejnych latach. Serię rozpoczyna książka o hetmanie Janie Tarnowskim.

Krzysztof Moskal:  „Jan Amor Tarnowski” „Nie jest to panegiryk, czy książka mająca budować legendę ani tym bardziej ją podważać. Moim zamiarem było przedstawienie w sposób rzetelny dziejów życia Jana Amora Tarnowskiego z jego blaskami, cieniami i półcieniami wystrzegając się przy tym klasycznego błędu ahistoryzmu, czyli interpretacji przeszłego zdarzenia przez pryzmat dzisiejszej wiedzy. Zarysowane zostało też tło historyczne epoki i najważniejsze wydarzenia, w których Leliwita brał udział lub które rzucają światło na jego poczynania.” 

Krzysztof Moskal, doktor teologii KUL, wykładowca PWSZ w Tarnowie redaktor Wydawnictwa Diecezji Tarnowskiej „Biblos”, pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie, publicysta historyczny, niezależny ekspert do spraw dziedzictwa kulturowego, przewodnik turystyczny. Autor licznych publikacji dotyczących Tarnowa i regionu.

Marek Smoła: „Witold Rogoyski” „Niniejsza praca wykorzystuje wszystko, co do tej pory o Rogoyskim napisano, ale też sięga po materiały nowe, dotąd historykom nieznane […]. Wyłuskuje wreszcie ważne informacje z materiałów analizowanych już w kontekście biogramu burmistrza Rogoyskiego. Na kilka jednak zagadnień rzuca zupełnie nowe światło, zmuszając być może do weryfikacji informacji zapisanych w jego oficjalnych biogramach.”

Marek Michał Smoła, doktor nauk historycznych, nauczyciel i dyrektor IV Liceum w Tarnowie, badacz dziejów lokalnych Tarnowa  i Mościc. Autor wielu artykułów i książek dotyczących m.in. szkolnictwa, filatelistyki, parafii tarnowskich oraz biografii.

nadchodzące wydarzenia

kwiecień 2025
maj 2025
Nie odnaleziono wydarzeń!

ostatnie komunikaty

Na poziomo ustawionym pręcie wiszą zamknięte kolorowe kłódki. Na ich tle znak wykrzyknika w czerwonym ostrzegawczym trójkącie.

Długi weekend

W dniach od 1 do 4 maja Biblioteka jest NIECZYNNA! Piątek 2 maja jest dniem...

Na fragmencie starej mapy rysunek wieży.

Bełżyce

Z cyklu: Zamki historycznej Małopolski – zamek w Bełżycach Nie wszystkie zamki małopolskie to monumentalne ruiny jak Lipowiec...

Przejdź do treści