Home Biblioterapia
BIBLIOTERAPIA PDF Drukuj Email
Formy
czwartek, 22 września 2011 14:04

   

To rodzaj psychicznego wsparcia, polegającego na rozwiązywaniu osobistych problemów przez ukierunkowane czytanie. Metoda ta, w realizacji swoich celów posługuje się książkami beletrystycznymi i literaturą niebeletrystyczną, odpowiednio dobraną muzyką, filmem i obrazami. Biblioterapia do swoich działań dobiera pozycje o walorach terapeutycznych, relaksujących lub aktywizujących, przyjmuje podział na materiały uspokajające, pobudzające i refleksyjne. Bez względu na to, który rodzaj książek wybierzemy, utwory te powinny być optymistyczne, mają utwierdzać w przekonaniu, że nie wolno się załamywać, że do końca człowiek jest odpowiedzialny za swój los i, że warto cieszyć się każdą chwilą. Podstawowa różnica między czytaniem zwykłym, a czytaniem terapeutycznym tkwi w intensywności przeżywania. Czytając, uczestnik biblioterapii identyfikuje się z bohaterem, wydarzeniami i ideami przedstawionymi w tekście, a odnosząc swoją własną sytuację do przedstawionej w literaturze, angażuje się emocjonalnie w fabułę. Sprzyja to uwalnianiu stłumionych emocji, a towarzysząca zajęciom dyskusja, pozwala na wyrażanie przez niego uczuć i myśli. 

 

Klub Miszmasz

Dom Pomocy Społecznej im. Św. Brata Alberta w Tarnowie


Dyskusyjne Kluby z elementami biblioterapii „Miszmasz I” i „Miszmasz II” , które w kwietniu 2015 r. rozpoczęły swoją działalność, dołączyły do licznych inicjatyw na rzecz osób starszych, samotnych i niepełnosprawnych, które z uwagi na swój wiek i stan zdrowia nie są w stanie samodzielnie funkcjonować w środowisku domowym, wymagają całodobowej lub dziennej opieki, którą znalazły w Domu Pomocy Społecznej im. Św. Brata Alberta w Tarnowie.

Proponowana przez nas oferta ma na celu urozmaicenie ich życia, odwrócenie uwagi od codziennych problemów, poprawienie samopoczucia i uaktywnienie umysłu. Wybierając materiały do realizacji zajęć dobieramy pozycje literackie o walorach terapeutycznych, relaksujących i aktywizujących, starając się żeby ich optymistyczny wydźwięk pozytywnie wpływał na stany emocjonalne Pensjonariuszy: wspomagał komunikację, pobudzał do rozmowy, ułatwiał szczerą dyskusję na różne tematy, wyrywał z apatii, odsuwał „czarne myśli”, wzbudzał wesołość. I chociaż w naszych działaniach kierujemy się hasłem: „Czytać, myśleć, żyć aktywnie”, tak naprawdę chodzi nam o dostarczenie Mieszkańcom Domu Pomocy Społecznej i Pensjonariuszom Świetlicy odrobinę przyjemności i chwili zapomnienia, uświadomienie, jak ważna jest umiejętność dostrzegania radości w tym, "że się jest, że się czuje, że się może!".

 

WTZ w Bibliotece


Biblioterapia  "Na Piątce"

F5 lokal

Już od kilku lat spotykamy się co miesiąc w Filii nr 5 z kilkuosobową grupą uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej, by w przyjaznej atmosferze twórczo spędzić czas. Uczymy się przy tym mniej lub bardziej skutecznie: siebie, ludzi, otaczającego świata i rządzących nim praw.
Demaskujemy nieprawidłowe postawy, złe nawyki i korygujemy je. Poznajemy swoje mocne strony, odkrywamy posiadane talenty.Co miesiąc powtarzamy, że: każdy człowiek ma swoją wartość i godność, jest jedyny i niepowtarzalny, i nikt nie jest lepszy od drugiego.
Dostrzegamy, że wszyscy mają sferę wrażliwości i nie należy czynić drugiemu, co nam niemiłe. Wiemy, że nikt nie lubi być sam i każdy chciałby mieć przyjaciela, ale do przyjaźni należy wychowywać serce, a później, zrodzone w nim uczucia, starannie pielęgnować. Uczymy się tego i wielu, wielu innych rzeczy po to, by lepiej nam się żyło i innym ludziom z nami.

W swojej pracy wykorzystujemy teksty literackie i materiały plastyczne, sięgamy do skarbca gier i zabaw, bo dzięki nim łatwiej przyswajamy trudne treści. Każde spotkanie jest inne, jedyne w swoim rodzaju i mamy nadzieję – pożyteczne. Oto przykładowe tematy naszych spotkań: Miłość najlepszym lekarstwem; Kłamstwo ma krótkie nogi; Jestem Kimś!; Być przyjacielem i mieć przyjaciela; Każdy jakiś talent ma, masz go ty i mam go ja!; Umiem, potrafię, radzę sobie; Chcę być lubiana; Tolerancja-sztuka życia; Zawiść- gorsza siostra zazdrości; Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe, W pułapce porównań, O -jak odpowiedzialność.


Spotkania odbywają sie także w Dziale dla Dzieci i Młodzieży


Galeria - relacje ze spotkań:
 

 

 

 

 

Poprawiony: piątek, 13 lipca 2018 12:00
 
Copyright © 2020 . Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.
Free joomla themes designed by Lonex.