„COOL(turalne) spotkania” z Martą Fox

1) Spotkanie dla dzieci młodszych wokół książki pt: “Zielona Nikola”

Filia nr 1 MBP, ul. Gumniska 28, 8 listopada 2022 r., godz. 10:00

“Nikola chodzi do II klasy razem z bohaterami, których znacie z książeczki “Przybij piątkę”: Pawłem, Bartkiem Wścieklicą, Mikołajem. Kiedy w dniu bez mundurka przychodzi do szkoły w zielonej sukience i zielonych trampkach, w przeciwieństwie do innych dziewczynek, ubranych na różowo, zostaje nazwana Zieloną Nikolą. Nikola lubi się buntować i zawsze ma swoje zdanie. Koleżankom się to nie podoba, więc najpierw robią jej psikusy, ale potem wszyscy zaczynają ją podziwiać i lubić. Ciekawe dlaczego?”

Nota wydawcy, źródło: empik.com

2) Spotkanie dla dzieci starszych i młodzieży wokół książki pt. „Moja Ołowianko, klęknij na kolanko”

Filia nr 1 MBP, ul. Gumniska 28, 8 listopada 2022 r., godz. 12:00

„Siedemnastoletnia Weronika, wrażliwa dziewczyna „po przejściach”, (porzuca chłopaka, umiera jej ukochana babcia) nieoczekiwanie spędza wakacje u przyszywanej cioci, która była przyjaciółką jej babci. Weronika jedzie tam z niechęcią, pewna, że będzie to jej „kolonia karna”.  Okazuje się jednak, że „kolonia” stanie się wielce atrakcyjna i kształcąca, bo Weronika odkryje przeszłość cioci, porządkując jej archiwum. Dziewczyna uzna ją za bohaterkę naszych czasów, która dzięki swej energii, odwadze i pracowitości zmieniała świat.
Weronika skonfrontuje dramat lekarki ze swoimi zawirowaniami emocjonalnymi, co stanie się dla niej terapią, pozwalającą się otworzyć ciekawych ludzi, na przyjaźń i miłość. Dziewczyna podziwia walkę lekarki, zwanej Matką Boską Szopienicką, o życie „ołowików”, jej batalię z reżimem. Zastanawia się, jaką cenę przyszło zapłacić lekarce za wierność swoim zasadom. Rozmyśla o ekologii, zadając sobie coraz odważniejsze pytania.”

O dzielnej lekarce, która ratowała ołowików – Rozmowa z Martą Fox

MARTA FOX
Katowiczanka, poetka i pisarka. Autorka ponad 50 książek. Pracowała jako polonistka w liceum, bibliotekarka, dziennikarka, kierowniczka literacka w Teatrze Dzieci Zagłębia, specjalistka od programu artystycznego w galerii Extravagance. Literaturą zajęła się, gdy miała 37 lat. Za debiutanckie opowiadanie „Gra” dostała prestiżowego Miedzianego Amora, nagrodę dla najlepszego twórcy literatury miłosnej. Potem zaczęła pisać książki dla młodzieży, a krytycy nazwali ją „objawieniem polskiej powieści młodzieżowej”. Jest także mistrzynią literatury dla kobiet. Poezja Marty Fox była tłumaczona na języki: niemiecki, portugalski, hiszpański, angielski, francuski. Kilka jej powieści to bestsellery, wydawane nieprzerwanie do ponad 20 lat. Otrzymała – Złoty Telefon – odznaczenie „Niebieskiej Linii” – Ogólnopolskiego Pogotowia do Walki z Przemocą w Rodzinie, za książkę „Coraz mniej milczenia”. Popularność zdobyły jej poetyckie modlitwy do św. Rity. Otrzymała odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej, Nagrodę Hanysa, Marszałka Województwa Śląskiego, Prezydenta Miasta Katowice i tytuł baronowej od Polskiego Ruchu Monarchistycznego. Ostatnio wydała „Wariatkę, która czyta” , „Ten pierwszy raz w Ornecie”, „Moja Ołowianko klęknij na kolanko” i „Katowice nie wierzą łzom”.

“Biblioteka COOL(tura)”
Wydarzenie realizowane jest w ramach przedsięwzięcia “Biblioteka COOL(tura)” pomyślanego jako cykl spotkań z wyjątkowymi gośćmi – ludźmi kultury i poczytnymi autorami książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych, w tym również z autorami znanymi z innych aktywności, nie tylko literackich, oraz warsztatów komiksowych z udziałem rysowników.
Działania mają na celu promocję czytelnictwa i pobudzenie zainteresowań czytelniczych i literackich, szczególnie wśród ludzi młodych.

Przedsięwzięcie jest częścią projektu TARNÓW NOWE SPOJRZENIE, którego głównym prowadzącym jest Miasto Tarnów

Sfinansowano ze środków Funduszy Norweskich w ramach Programu Rozwój Lokalny
Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej
www.norwaygrants.org