Home Telecentra
TELECENTRA PDF Drukuj Email
Formy
czwartek, 22 września 2011 14:06

 

TARNOWSKA SIEĆ PUBLICZNYCH PUNKTÓW DOSTĘPU DO INTERNETU

dsc01571mW ramach projektu EduNet w grudniu 2006 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej rozpoczęło działanie 12 telecentrów - publicznych punktów dostępu do Internetu wyposażonych w sprzęt komputerowy oraz biurowy.

EduNet jest to System Wspomagania Zarządzania Edukacją obejmujący Urząd Miasta Tarnowa, 45 szkół miejskich na poziomie podstawowym, gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym oraz oddziały i filie Miejskiej Biblioteki Publicznej (telecentra). Jego głównym celem  jest wdrożenie technologii informacji i komunikacji w zarządzaniu systemem edukacji w Gminie Miasta Tarnowa, zarządzaniu informacjami na temat edukacji i nauczania oraz zwiększenie możliwości publicznego dostępu do Internetu

Praktyczne efekty systemu EduNet będą polegać na usprawnieniu komunikacji pomiędzy dyrektorami tarnowskich szkół a urzędem miasta, rodzicom i uczniom umożliwią zdalny kontakt ze szkołą, ułatwią dotarcie do oferty edukacyjnej, zapis elektroniczny do szkół, uzyskanie informacji o wynikach nauczania (e-wywiadówki).
Zgodnie z definicją telecentrum to "pracownia multimedialna spełniająca szereg funkcji, wyposażona w sprzęt biurowy, telefon, fax, kserokopiarkę i stanowiska komputerowe ze stałym, szybkim łączem internetowym, usytuowana w miejscach, do których społeczność lokalna ma swobodny dostęp.

 

dsc01555m

W Tarnowie telecentra zostały zlokalizowane w 12 placówkach Miejskiej Biblioteki Publicznej. W każdej filii przeprowadzono konieczne prace remontowe, wydzielono miejsca przeznaczone na stanowiska internetowe, wyposażono je w specjalnie zaprojektowane meble biurowe, wykonano sieć logiczno-energetyczną oraz zainstalowano system alarmowy. Na wszystkie prace remontowe Urząd Miasta przeznaczył kwotę 350 tys. zł.

Każdy z punktów wyposażony został w: 4 komputery (Pentium IV 3,2 GHz, 1 GB RAM, 120 GB HDD) wraz z 19' monitorami LCD i urządzeniem wielofunkcyjnym (kolorowa drukarka laserowa fax skaner kopiarka) oraz w bindownicę.

Zakupiony w ramach projektu sprzęt komputerowy posiada podstawowy pakiet oprogramowania: Windows XP, program biurowy Microsoft Office, program graficzny, oprogramowanie antywirusowe, firewall oraz dodatkowe programy filtrujące (chroniące dzieci i młodzież przed dostępem do pornografii).

 

dsc01560mZ założenia Telecentra, poprzez swoje usytuowanie powinny umożliwić mieszkańcom miasta łatwiejszy i szerszy dostęp do Internetu, a co za tym idzie do informacji zawartych w systemie. Punkty oferują szereg usług biurowych w oparciu o znajdujące się w nich wyposażenie. Edukacyjno-szkoleniowa rola telecentrów oraz skierowanie ich oferty do osób mniej zamożnych, które nie mają (lub mają ograniczony) dostęp do Internetu wpływa na e-włączenie gorzej sytuowanych i słabiej wykształconych grup społecznych.
Całkowita wartość projektu to blisko 2,5 mln zł, z czego 75% środków pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPOR), a pozostałe 25% to środki własne Gminy Miasta Tarnowa. Projekt został wyróżniony przez Małopolski Urząd Marszałkowski.

 

 

 

Poprawiony: wtorek, 29 maja 2012 12:36
 
Copyright © 2020 . Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.
Free joomla themes designed by Lonex.