Tarnowska Grupa Autorów

Tarnowska Grupa Autorów – nieformalna grupa literacka działająca przy Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Juliusza Słowackiego w Tarnowie. Założona została w 1989 r. jako Klub Młodych Autorów przy Oddziale Dla Dzieci i Młodzieży. Następnie do 2019 r. funkcjonowała pod nazwą Grupa Młodych Autorów. Początkowo Grupa skupiała dzieci i młodzież szkolną, a od 1992 r. tylko młodzież starszych klas szkół podstawowych, ponadpodstawowych, szkół wyższych i młodzież pracującą. Obecnie w spotkaniach Grupy uczestniczyć mogą wszyscy, którzy próbują swoich sił w poezji i prozie, bez względu na wiek.

Opiekunką Grupy w latach 1989-2010 była pani Teresa Wąs, a od 2010 r. jest nią pani Marzena Wołek.

Od początku istnienia Grupy organizowane są cykliczne warsztaty literackie, prowadzone w początkowym okresie przez jej współzałożyciela Andrzeja Grabowskiego, a następnie – do chwili obecnej – przez Zbigniewa Mirosławskiego. Podczas comiesięcznych spotkań uczestnicy dyskutują o literaturze, prezentują próby poetyckie i prozatorskie, szlifują swój warsztat.

Członkowie Grupy publikują swoje próby poetyckie w czasopismach wydawanych przez Bibliotekę: „Magazyn Autorów z Tarczą” (1990-1996), „Igrasznik” (1992-1998), „Kajet Artystyczno-Kulturalny tudzież (Nie)Użyteczny Społecznie” (1998-2004) i „Aspiracje” (od 2005). Wszystkie numery tych czasopism dostępne są w Tarnowskiej Bibliotece Cyfrowej. Biblioteka wydała również blisko 20 indywidualnych tomików poetyckich członków Grupy. Była to forma wyróżnienia szczególnie uzdolnionych i twórczych poetów.

Zachęcamy do lektury wydawnictw Grupy w Tarnowskiej Bibliotece Cyfrowej :

„Aspiracje”

„Kajet Artystyczno-Kulturalny tudzież (Nie)Użyteczny Społecznie”

nadchodzące wydarzenia

kwiecień 2025
Nie odnaleziono wydarzeń!

ostatnie komunikaty

Na poziomo ustawionym pręcie wiszą zamknięte kolorowe kłódki. Na ich tle znak wykrzyknika w czerwonym ostrzegawczym trójkącie.

Długi weekend

W dniach od 1 do 4 maja Biblioteka jest NIECZYNNA! Piątek 2 maja jest dniem…

Na fragmencie starej mapy rysunek wieży.

Bełżyce

Z cyklu: Zamki historycznej Małopolski – zamek w Bełżycach Nie wszystkie zamki małopolskie to monumentalne ruiny jak Lipowiec…

Przejdź do treści