Przejdź do treści

Panie na Tarnowie

Kolaż portretów z wizerunkami ośmiu kobiet z różnych epok historycznych.

Panie na Tarnowie to dwanaście życiorysów kobiet, które z tytułu sprawowania opieki nad nieletnimi synami, a także na mocy swoich praw dożywotnich i oprawnych kierowały sprawami Hrabstwa Tarnowskiego lub miały na nie poważny wpływ. Osiem pierwszych z nich żyło w czasach przedrozbiorowych, kiedy Tarnów był własnością rodzin możnowładczych, które same lub przez swoich przedstawicieli oddziaływały silnie na życie miasta i jego władze. Cztery pozostałe z rodziny Sanguszków żyły już zasadniczo w innych czasach, kiedy Tarnów funkcjonował najpierw w scentralizowanej monarchii austriackiej, potem pod autonomiczną władzą samorządu, a w końcu w II Rzeczpospolitej. Były zatem bardziej paniami na Gumniskach niż w Tarnowie, ale powiązania majątkowe, historyczne i tradycja pozwalają także zaliczyć je do pań na Tarnowie.

Pań na Tarnowie było oczywiście więcej niż dwanaście. O pierwszych do XV wieku pozostało niewiele wiadomości. Z kolei nie wszystkie żyjące później miały możliwości lub zdolności, aby wyjść z cienia męża. Niektóre w swoich działaniach chciały pozostać anonimowe (np. myślę, że anonimową fundatorką klasztoru Bernardynek z 1680 r., a dzisiaj Bernardynów w Tarnowie, jest Katarzyna z Sobieskich). Dlatego książeczka ta zawiera wybór życiorysów. Być może takie spojrzenie na historię Tarnowa z punktu widzenia życia kobiet a zarazem reprezentantek elity dawnego społeczeństwa zachęci kogoś to poznawania ciekawej historii Tarnowa.

Publikacja ukazywała się w odcinkach w ramach projektu #kutlura w domu. Całość dostępna w Tarnowskiej Bibliotece Cyfrowej.

Krzysztof Moskal

nadchodzące wydarzenia

lipiec 2025
Nie odnaleziono wydarzeń!

ostatnie komunikaty

Okładki audiobuków. Powyżej logotyp Audiodeki Klub

Audioteka Klub

Audioteka Klub to nielimitowany dostęp do ponad 40 000 audiobooków, audioseriali i podcastów. Po aktywacji…

Fragment panoramy miasta z czasów historycznych i współczesnych

Kronika Tarnowa

Z okazji 695 rocznicy powstania miasta Tarnowa w bibliotece cyfrowej Miejskiej Biblioteki Publicznej przez okres…