Dwudziestolecie XX XXI – wystawa

Dwa obrazy: kolorowy kolaż oraz obraz z portretem kobiety za kierownicą

Na wystawie prezentowane są prace  autorów tworzących w dwudziestoleciu XX wieku, pochodzące z kolekcji Krystyny Baniowskiej-Stasiek oraz jej własne prace powstałe w latach dwudziestych bieżącego stulecia.

Galeria Niebieska, ul. Krakowska 4, wernisaż 15 lipca, godz. 17:00

ANTOINE GUILLAUME (TONY) MINARTZ
(*28.04.1870 Cannes +13.12.1944 Cannes). Rysownik, malarz. Jego ulubione motywy to Paryż nocą, Paryż wieczorem, kawiarnie, sale koncertowe, restauracje, teatry, parady i wystawy kwiatów, tętniące życiem ulice, targi, festyny i fajerwerki. Te same tematy podejmuje na południu, gdzie dochodzą niezwykłe w nastroju pejzaże marynistyczne i sceny z plaż Morza Śródziemnego. Postrzegany jest jako niezastąpiony kronikarz i świadek czasu.

PAUL HUBERT COLIN
(*27.06.1892 Nancy +18.06.1985 Nogent-sur-Marne). Plakacista, malarz, projektant, ilustrator, scenograf, rysownik, dekorator, kostiumograf, grawer, grafik, publicysta. Jeden z najbardziej innowacyjnych i wpływowych twórców francuskich pierwszej połowy XX wieku. W 1916 r. stał się liderem szkoły plakatu litograficznego. Jest autorem około 1400 plakatów oraz ponad 700 scenografii i kostiumów teatralnych od Casino de Paris po Comédie-Française. W 1929 r. jako członek Związku Artystów Współczesnych założył Szkołę Rysunku i był jej dyrektorem.

ANDRÉ MEURICE
Malarz, rysownik, dekorator działający w latach 20. i 30. XX wieku. Jego twórczość to sceny rodzajowe – spotkania, ulice, plaże, kasyna, bary, tarasy, wnętrza lokali, Plac Pigalle, wyścigi samochodowe – szalonych lat, nazywanych „ryczącymi”, kiedy to wyzwolenie moralności, lekkomyślności, optymizmu, ekstrawagancja i nietypowość zachowań kazały zapomnieć o strasznych i okrutnych latach właśnie zakończonej wojny. Przebywał we wszystkich modnych miejscach, takich jak plaże Atlantyku, Biarritz, Saint-Jean-de-Luz i oczywiście Lazurowe Wybrzeże – Nicea, Cannes, Monako.

JEAN DEL-DEVEZ
(*1910 +1982 Paryż). Malarz, rysownik. Studiował w École de Beaux-Arts de Montparnasse w klasie rysunku i malarstwa. W 1931 r. otrzymał wysoką nagrodę, co rozpoczęło jego ciekawą karierę. Przez 12 lat mieszkał na południu w Grasse. Po powrocie do Paryża (1948) otrzymywał rozliczne nagrody za swoją działalność. Był członkiem Peintres Indépéndants de la Butte Montmartre, nieformalnej grupy artystów w Paryżu, obejmującej także miejskich architektów krajobrazu, dokumentujących otaczającą rzeczywistość.

KRYSTYNA BANIOWSKA-STĄSIEK
Twórczość w zakresie grafiki użytkowej, malarstwa i fotografii. Studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu w pracowni grafiki Krzywki i Piotrowicza.
W l. 1976-1996 dyrektor BWA w Tarnowie. Każdy dzień wypełnia się rozlicznymi wydarzeniami, informacjami, poezją, zagubionym psem i kotem, pandemią, katastrofą, wojną, koncertem, podróżą – nie ma początku ani końca. Co robić? Ciach, ciach, ciach nożyczkami, świat się rozsypał, rozbił jak lustro. Zbieram kawałki, nie porządkuję, lecz zmieniam ich miejsce. Zaczyna się kalejdoskop. W tej preparacji świat staje się na nowo ożywiony, pełen obfitości, niespodzianek i tajemnic.

nadchodzące wydarzenia

maj 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!

ostatnie komunikaty

Na szaro-błękitnym tle samotna postać w kapturze i długim czerwonym płaszczu

Tydzień Bibliotek

„BIBLIOTEKA – MIEJSCE NA CZASIE” Tydzień Bibliotek 8-15 maja 2024 Centrum Wiedzy o Tarnowie i…

Na ciemnym tle kilka stojących ksiażek i fragment majowej kartki z kalendarza

Książkowa abolicja

W Tygodniu Bibliotek (8-15 maja 2024 r.) w MBP wprowadzona zostaje Książkowa Abolicja! Czytelnicy, którzy przetrzymali…

Skip to content