Recenzja książki

Okładka książki: w okręgu złoty ptak trzymający strzałę

The Hunger Games („Igrzyska Śmierci”) autorstwa Suzanne Collins to poruszająca powieść, która od momentu wydania w 2008 roku zachwyca czytelników w każdym wieku. Akcja książki rozgrywa się w postapokaliptycznej przyszłości w kraju Panem, który podzielony jest na dwanaście dystryktów. Każdego roku Kapitol organizuje Głodowe Igrzyska, brutalne zawody, w których jeden chłopiec i jedna dziewczyna z każdego dystryktu wybierani są do walki na śmierć i życie na arenie, dopóki nie pozostanie tylko jeden ocalały.

Główną bohaterką opowieści jest Katniss Everdeen, szesnastoletnia dziewczyna z Dwunastego Dystryktu. W momencie kiedy jej młodsza siostra zostaje wybrana do udziału w Głodowych Igrzyskach, Katniss zgłasza się na ochotnika, by zająć jej miejsce, uruchamiając łańcuch wydarzeń, które na zawsze zmienią jej życie. Wraz ze swoim współtowarzyszem, Peetą Mellarkiem, Katniss musi poruszać się po zdradliwym terenie areny, przechytrzyć swoich przeciwników i zawrzeć sojusze, aby przetrwać.

Jedną z mocnych stron Głodowych Igrzysk jest sposób, w jaki autorka zanurza czytelników w świecie Panem. Opisy Kapitolu i dystryktów są żywe i szczegółowe, a obraz społeczeństwa, jaki maluje jest zarówno niepokojący, jak i fascynujący. Same Głodowe Igrzyska to brutalne i przerażające widowisko, a Collins doskonale oddaje grozę sytuacji, jednocześnie utrzymując szybkie tempo akcji.

Kolejną mocną stroną powieści jest postać Katniss. Jest ona silną, inteligentną i zaradną protagonistką, której czytelnicy będą kibicować od samego początku. Jej walka o przetrwanie na arenie jest zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie wyczerpująca, a Collins doskonale pokazuje, jak to doświadczenie zmienia ją w trakcie książki. Związek Katniss i Peety jest również ważnym punktem powieści, ponieważ ich miłość rozkwita pośród chaosu Głodowych Igrzysk.

Jednak z pewnością najbardziej imponującym aspektem powieści jest sposób, w jaki porusza ona złożone tematy, takie jak władza, nierówność i konsekwencje wojny, jakie ponoszą niewinni obywatele. Wykorzystanie dystryktów przez Kapitol dla własnych korzyści przypomina o tym, jak władza może skorumpować tych, którzy ją posiadają. Sposób, w jaki Głodowe Igrzyska zmuszają dzieci do walki na śmierć i życie, jest mrożącym krew w żyłach oskarżeniem o nieodwracalne skutki wojny. Powieść bada również znaczenie poświęcenia i walki o wolność w totalitarnym społeczeństwie.

Ogólnie rzecz biorąc, „The Hunger Games” to znakomita powieść, którą warto przeczytać. Wciągające postacie, porywająca akcja i prowokujące do myślenia tematy sprawiają, że jest to lektura obowiązkowa dla fanów dystopijnej fikcji. Pisarstwo Collins jest wciągające i przystępne, a książkę czyta się szybko i przyjemnie.

NK

The Hunger Games by Suzanne Collins is a moving novel that has captivated readers of all ages since its release In 2008. The plot of this book is set in a post-apocalyptic future in the country of Panem which is divided into twelve districts. Every year The Capitol hosts the Hunger Games, a brutal competition in which one boy and one girl from each district are chosen to fight to death in an arena until only one survivor remains.

The main character of the story is Katniss Everdeen, a  sixteen-year-old girl from District Twelve. When her younger sister is chosen to compete in the Hunger Games, Katniss volunteers to take her place, setting in motion a chain of events that will change her life forever. Along with the second tribute Peeta Mellark, Katniss is forced to survive in a treacherous arena, outsmart the enemie and make alliances.

One of the strong points of the Hunger Games is the way it immerses readers into Panem. The descriptions of the Capitol and districts are vivid and detailed. They introduce the society as both disturbing and fascinating. The Hunger Games itself is a brutal and terrifying spectacle and Collins perfectly captures the horror of the situation while also keeping the action fast-paced.

Another importat point is undoubtely Katniss herself. She is a strong, smart and resourceful protagonist who readers will root for from the very beginning. Her surviving struggles are both physically and emotionally drailing, and Collins magnificently demonstrates the experiences which has changed her throughout the couurse of the book. The relationship of Katniss and Peeta is a crucial aspect of the novel as well  because their love blooms among the Hunger Games’ chaos.

However the most impressive feature of this novel is the way it raises complex subjects like for example authority,  power, inequality, and the consequences of war on innocent citizens. The Capitol’s use of districs for its own gain is a symbol of corruption. Forcing children to fight to death is a blood-curdling indictment of the irreversible effects of war. The novel also show the importance of sacrifice and freedom in a totalitarian society.

Overall, the Hunger Games is a excellent novel worth reading. Engaging characters, captivating plot and thought-provoking themes this is a read must for dystopian fiction’s fans. Collins’ writing is appealing and accessible, and the book is a buick and enjoyable experience.

NK

The Hunger Games – Suzanne Collins, Scholastic Press, 2008

Autorami rekomendacji są studenci Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie (filologia polska, angielska i germańska) odbywający staże w Bibliotece.

Recenzje zamieszczane są w ramach cyklu: “Przeczytałam / przeczytałem, polecam