Home Internetowe źródła wiedzy...
INTERNETOWE ŻRÓDŁA WIEDZY WSPÓŁCZESNEJ I PRADAWNEJ 15: WIRTUALNE MUZEUM PDF Drukuj Email
Aktualności
piątek, 26 czerwca 2020 12:31

 

Czarno-biała fotografia z widokiem na Zakłady Azotowe w MościcachInternet skrywa wiele ciekawych miejsc. Czy znacie może Wirtualne Muzeum Polskiego Przemysłu Chemicznego? Jeśli jeszcze nie, to warto tu zaglądnąć. Inicjatorem powstania Muzeum jest oddział Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego w Tarnowie oraz Grupa Azoty S.A. – największy koncern chemiczny w Polsce.

Dlaczego powstał ten projekt ? Odpowiedź jest bardzo prosta!

Polski przemysł chemiczny to jedna z najważniejszych gałęzi gospodarki w naszym kraju. To przemysł przyszłości, który posiada jednocześnie bogatą przeszłość i znaczący dorobek kilku pokoleń. To tutaj w podtarnowskich Mościcach, w Państwowej Fabryce Związków Azotowych, zrodził się w okresie międzywojennym polski przemysł nawozowy. Jednak to wirtualne muzeum ma w zamiarze objąć również historię innych dużych i mniejszych zakładów przemysłowych z sektora chemicznego.

W wirtualnym muzeum można znaleźć nie tylko krótkie teksty historyczne, ale i sporo ciekawych zdjęć archiwalnych dokumentujących rozwój i funkcjonowanie Zakładów Azotowych w Tarnowie - Mościcach.

Poprawiony: czwartek, 09 lipca 2020 08:11
Więcej…
 
INTERNETOWE ŻRÓDŁA WIEDZY WSPÓŁCZESNEJ I PRADAWNEJ 14: DZIEŃ DZIECKA PDF Drukuj Email
Aktualności
wtorek, 02 czerwca 2020 10:04

 Dzień Dziecka

1 czerwca, czyli święto na które wyczekują nasze dzieci i wnuki - Dzień Dziecka. W Polsce oraz w innych byłych państwach socjalistycznych Międzynarodowy Dzień Dziecka obchodzony jest 1 czerwca od 1950 roku. Przed II wojną światową z inicjatywy Polskiego Komitetu Opieki nad Dzieckiem od 1929 roku w dniu 22 września obchodzono Święto Dziecka. Tego dnia po mszach w kościołach dzieci udawały się do szkół na uroczyste akademie, a następnie na przygotowane wycieczki i zabawy, w czasie których rozdawano słodycze, zakupione ze środków pozyskanych ze zbiórek publicznych.

Warto też pamiętać, że w przedwojennej Polsce, ale także podczas zaborów powstawały liczne towarzystwa i organizacje wspierające rozwój i opiekę nad dziećmi. Zamożne szlachcianki, ziemianki, a także mieszczanki włączały się w aktywne zwalczanie ubóstwa wśród dzieci oraz w opiekę nad sierotami. Budowano sierocińce oraz ochronki, na ogół prowadzone przez siostry zakonne, kuchnie dla ubogich, specjalne szkoły dla dzieci niewidomych i głuchych https://polona.pl/item/niewidomi-chlopcy... . Zbierano środki na “Gwiazdkę” lub letni wypoczynek dzieci robotniczych. W Tarnowie wiele w tym zakresie zawdzięczamy księżnym Izabeli Sanguszkowej oraz Konstancji Sanguszkowej, które ufundowały m.in. ochronkę przy ul. Bema (obecnie siedziba Radia RDN Małopolska) oraz działały w lokalnych towarzystwach filantropijnych np: w Stowarzyszeniu Pań Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo, które organizowało dożywianie dzieci robotniczych [http://bazhum.muzhp.pl/media//files/Resovia_Sacra_Studia_Teologiczno_Filozoficzne... ]. [pdf 1.08 MB]

Poprawiony: poniedziałek, 08 czerwca 2020 12:17
Więcej…
 
INTERNETOWE ŻRÓDŁA WIEDZY WSPÓŁCZESNEJ I PRADAWNEJ 13: MODA PDF Drukuj Email
Aktualności
poniedziałek, 25 maja 2020 21:37

Czytaj cały tekstCzy są wśród naszych Czytelniczek wielbicielki mody? Jeśli tak, to dziś mamy mały “biblioteczny rarytas” specjalnie dla Was !

Wielu projektantów mody lubi odwoływać się do sztuki minionych epok, dlatego i my postaramy się zainspirować Was modą naszych rodziców, dziadków oraz pradziadków. Ówczesne trendy w tej dziedzinie wyznaczały często aktorki i artystki sceniczne np: kabaretowe. Zobaczcie jak się ubierały oraz czesały się dawne elegantki i napiszcie co Wam najbardziej przypadło do gustu ?

Książki o modzie i ubiorze:

A. Brückner, “Ubiory w Polsce” [publikacja bogato ilustrowana] https://polona.pl/item/ubiory-w-polsce...

Ł. Gołębiowski, “Ubiory w Polsce od najdawniejszych czasów aż do chwil obecnych, sposobem dykcyonarza ułożone i opisane”.

https://polona.pl/item/ubiory-w-polsce-od-najdawniejszych-czasow...

K. Bąkowski, “Ubiór polski mieszczanina krakowskiego”

https://polona.pl/item/ubior-polski-mieszczanina-krakowskiego

Poprawiony: wtorek, 30 czerwca 2020 08:53
Więcej…
 
INTERNETOWE ŻRÓDŁA WIEDZY WSPÓŁCZESNEJ I PRADAWNEJ 12: PSZCZOŁY PDF Drukuj Email
Aktualności
czwartek, 21 maja 2020 11:45

czytaj cały tekstW dn. 20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. Te małe stworzenia są niezwykle fascynujące. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że gdyby wygineły, powoli obumierał by cały świat… Dlatego dbajmy o pszczoły - sadźmy rośliny miododajne, nie przesadzajmy z środkami ochrony roślin.

Wszystkim pszczelarzom z naszego rejonu życzymy owocnych hodowli, a Was Drodzy Czytelnicy zapraszamy na “pszczeli” przegląd archiwalny. Co pisali o pszczołach i ich hodowli nasi przodkowie ? Czy pszczoła mogła być inspiracją dla polskich literatów ? Zobaczcie sami !

Pszczoła w literaturze:

M. Konopnicka, “Pszczoły”

https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/konopnicka-pszczoly/

I. Krasicki, “Pszczoły”

https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/pszczoly-bajki-nowe/

I. Krasicki, “Pszczoły i mrówki”

https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/pszczoly-i-mrowki/

Poprawiony: czwartek, 21 maja 2020 12:18
Więcej…
 
INTERNETOWE ŻRÓDŁA WIEDZY WSPÓŁCZESNEJ I PRADAWNEJ 11: ŚWIAT MAP PDF Drukuj Email
Aktualności
wtorek, 21 kwietnia 2020 10:32

Fragment mapy Tarnowa z ok. 1940 r."Świat map"

Drodzy Czytelnicy, czy lubicie mapy ? Kto z Was podróżował palcem po mapie zastanawiając się, jak wygląda dane miejsce lub gdzie pojechać na wakacje ? A może są wśród Was osoby, które fascynują się zwłaszcza starymi mapami na których można obserwować jak zmieniały się tereny zamieszkane, linie lasów, koryta rzek…

Dla Was wszystkim prezentujemy mały przegląd ciekawych stron gromadzących mapy współczesne i dawne. W końcu świat nie zamyka się na GoogleMaps.

Federacja Bibliotek Cyfrowych - ponad 2 tys. dokumentów kartograficznych https://fbc.pionier.net.pl/ [wyszukiwanie poprzez typ obiektu: “Mapa”

lub “kartografia”]

Poprawiony: wtorek, 21 kwietnia 2020 11:24
Więcej…
 
INTERNETOWE ŻRÓDŁA WIEDZY WSPÓŁCZESNEJ I PRADAWNEJ 10: CZAS NA GRY! PDF Drukuj Email
Aktualności
czwartek, 16 kwietnia 2020 08:08

 

 Czas na gry ! Czyli czym pokonać nudę. Cz. 2.
Mówi się co kraj to obyczaj, ale nie tylko. Każdy kraj szczyci się innym smakiem kulinarnym, a nawet pomysłami na gry i zabawy. Dziś w kolejnym odcinku o grach zaczniemy od ciekawych propozycji z różnych zakątków świata i regionów. Na koniec proponujemy kilka zabaw na świeżym powietrzu dla tych co mają ogrody lub do wykorzystania po zakończeniu tego trudnego czasu. Zaglądnijcie też koniecznie do ostatnich linków by zobaczyć o jakiej grze Jan Kochanowski ułożył zmyślne rymy i co miała wspólnego z Tarnowem….

Kilka zabaw z różnych stron świata:

M. Udziela, “Gry i zabawy dzieci w Bośni”

https://www.wbc.poznan.pl/dlibra/show-content/...

“Gry i zabawki dla dzieci : naśladowane z francuzkiego : z dziesięcią rycinami kolorowanemi”

https://bc.wbp.lodz.pl/dlibra/show-content/...

“Amerykańskie zabawy i gry sportowe”

https://polona.pl/item/amerykanskie-zabawy...

Poprawiony: wtorek, 21 kwietnia 2020 10:35
Więcej…
 
INTERNETOWE ŻRÓDŁA WIEDZY WSPÓŁCZESNEJ I PRADAWNEJ 9: CZAS NA GRY! PDF Drukuj Email
Aktualności
środa, 15 kwietnia 2020 09:36

 Czas na gry ! Czyli czym pokonać nudę. Cz. 1.

Lubicie gry planszowe i karciane? My bardzo ! Zaraz po książkach uważamy, że to jedna z najlepszych rozrywek, jaką wymyśliła ludzkość. A jest w czym wybierać m.in.: logiczne, strategiczne, zręcznościowe, towarzyskie… Gry, dzięki którym możemy nauczyć nasze dzieci np. zasad ortografii, czy geografii. Na pewno macie swoje ulubione gry, a niektórzy z Was może nawet korzystali z naszych zbiorów planszówek dostępnych na filiach.

Jeśli jednak nie macie z kim zagrać w swoje ulubione gry planszowe polecamy dwie strony, gdzie można w bezpieczny i miły czas spędzić z innymi Internautami, którzy zagrają z Wami nie tylko w szachy i scrabble.

https://pl.boardgamearena.com/ oraz https://www.kurnik.pl/. Mamy też coś dla puzzlomaniaków: https://puzzlefactory.pl/pl

Dla tych co chcieli by się podszkolić (lub spróbować czegoś nowego) w klasycznych grach karcianych oraz mahjongu lub szachach polecamy poniższe strony:

https://lubimyszachy.pl/

https://mahjong.info.pl/ogolne/

http://www.grykarciane.com/

https://zabawnik.org/gry-planszowe

A tu przewodniki z nutką retro z naszych niezawodnych Bibliotek Cyfrowych:

Poprawiony: wtorek, 21 kwietnia 2020 10:36
Więcej…
 
INTERNETOWE ŻRÓDŁA WIEDZY WSPÓŁCZESNEJ I PRADAWNEJ 8: WIELKANOC PDF Drukuj Email
Aktualności
piątek, 10 kwietnia 2020 20:17

wielkanoc3Wielkanoc cz. 3 - ikonografia, dawna fotografia oraz współczesne pomysły na Wielkanoc.

Drodzy Czytelnicy to już ostatnia część z naszego świątecznego cyklu.

Bardzo nas cieszy, że chętnie przeglądacie nasze propozycję kulturalne oraz inspirujące źródła internetowe. Dlatego dziś coś do oglądania - stare fotografie oraz grafiki odnoszące się do świąt Wielkanocnych. Są wśród nich bardzo ciekawe pocztówki z I poł. XX w. Dzisiejszy post zdobią pocztówki autorstwa Wacława Boratyńskiego - polskiego plastyka urodzonego w Ryglicach. Boratyński projektował nie tylko karty pocztowe, ale i znaczki oraz ilustracje prasowe, polichromie w kościołach.

A tu inne kartki Boratyńskiego

https://polona.pl/search/...

Wcześniejsze dwa posty o Wielkanocy również zdobiły ilustrację będące klimatycznymi kartami pocztowymi. Kilkaset innych pięknych starych kartek znajdziecie w linku poniżej. Możecie ich użyć i stworzyć z nich np. kolarze, lub zalinkować i wysłać rodzinie oraz znajomym:

https://polona.pl/search/?query...

Poprawiony: wtorek, 21 kwietnia 2020 10:36
Więcej…
 
INTERNETOWE ŻRÓDŁA WIEDZY WSPÓŁCZESNEJ I PRADAWNEJ 7: WIELKANOC PDF Drukuj Email
Aktualności
czwartek, 09 kwietnia 2020 15:48

wielkanoc2Wielkanoc cz. 2 - literatura piękna, religijna i muzyczna.

Dziś ciąg dalszy naszego poznawania świątecznej literatury. W drugiej części proponujemy kilka przykładów literatury pięknej, religijnej oraz muzycznej.

Zacznijmy od starodruków:

T. Bielawski, “Processya Wielkonocna. Z niektorym śpiewanim kościelnym tegoż święta własnie przełożona” z XVI w.

https://www.wbc.poznan.pl/dlibra/show...

K.M. Miaskowski, “Pielgrzym Wielkonocny, abo Rozmowa podrożnych z Ieruzalem do Emaus. Jana Dominiciusa Wośnickiego” z XVII w.

https://www.wbc.poznan.pl/dlibra/show...

“Smigurzt. Na wesołe Zmartwychwstanie Panskie” z XVII w.

https://www.wbc.poznan.pl/dlibra/show...

Literatura piękna i religijna:

S. Jeleński, “Hallelu Jah! = (Alleluja!) : opowieść ewangeliczna” z 1931 r.

https://polona.pl/item/hallelu-jah...

Poprawiony: wtorek, 21 kwietnia 2020 10:37
Więcej…
 
INTERNETOWE ŻRÓDŁA WIEDZY WSPÓŁCZESNEJ I PRADAWNEJ 6: WIELKANOC PDF Drukuj Email
Aktualności
czwartek, 09 kwietnia 2020 09:52

 Wielkanoc cz. 1 - etnografia.

Wielkanoc zbliża się już wielkimi krokami, dlatego postanowiliśmy wprowadzić Was Drodzy Czytelnicy w świąteczny nastrój kilkoma ciekawymi wpisami o Wielkanocy. Na początek część 1, czyli trochę polskiej etnografii.

Ciekawe artykuły i numery prasy codziennej na temat Wielkanocy (m.in.

o dawnych obrzędach świątecznych):

Głos Ostrowski 1948.Wielkanoc R.III nr 74(323)

https://www.wbc.poznan.pl/dlibra/show-content...

Świętokrzyskie - Środowisko, Dziedzictwo Kulturowe, Edukacja Regionalna, nr 4 (8)

http://sbc.wbp.kielce.pl/dlibra/doccontent?id=10356

Przewodnik Katolicki. 1911 R.17 nr 15

https://www.wbc.poznan.pl/dlibra/...

Wiedza i Praca : dodatek do Rodziny i Szkoły : pismo poświęcone szerzeniu i popularyzowaniu wiedzy. R. 3, Nr 7-8

http://pbc.up.krakow.pl/dlibra/doccontent?id=3358

Poprawiony: wtorek, 30 czerwca 2020 08:53
Więcej…
 
«pierwszapoprzednia12następnaostatnia»

Strona 1 z 2
Copyright © 2020 . Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.
Free joomla themes designed by Lonex.