Stefania Wójcik – malarstwo

Obraz olejny z polnymi kwiatami

Stefania Wójcik ukończyła  PLSP w Zamościu na kierunku konserwacja zabytków a następnie  studia na UMCS w Lublinie . Od 18  lat jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków. Prowadziła  zajęcia na Uniwersytecie Trzeciego Wieku.

Pracuje w technice olejnej, akwareli, pasteli i batiku. Pisze także ikony. Najbardziej fascynuje się odkrywaniem malarskich możliwości akwareli i oleju. Uczestniczy  w wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jej prace znajdują się w kolekcjach w wielu domach w kraju i za granicą (Belgia, Niemcy, Holandia, Wielka Brytania, Hiszpania,  Kanada, Australia, USA).

Zdobywczyni wielu nagród m. in: Nagrody Kuratora, Medalu Kuratora, wielokrotnie Nagroda Burmistrza, Antka Roku,  Prezesa PSNP, Festiwalu Twórczości, Muzeów, wyróżnienia na Ogólnopolskim Biennale, wyróżnienia i nagrody w Przeglądach Ogólnopolskich w Rzeszowie, w Zamościu itp.

„Pasja twórcza wyzwala we mnie  radość i ubogaca  życie. Mobilizuje do nieustannych poszukiwań treści i formy także tej abstrakcyjnej. Moje malarstwo nie jest może odkrywcze, nie szokuje, nie jest filozoficzne, brutalne,  czy  agresywne jak tendencje współczesne ale cieszy się kolorem, emanuje witalnością i zachwytem nad naturą. Zachwyca mnie barwna łąka, łany zbóż  upstrzone falami maków i chabrów,  fioletowe połacie wrzosowisk usianych na piaszczystych zboczach lasów na równi ze śpiewem ptaków czy barw budzącego się poranka. Miałam to szczęście że wyrosłam  właśnie w takim zaczarowanym, bajkowym miejscu. Więc staram się zatrzymać piękno tego co widzę i czuję, często piękno ginące nieskażonych zakątków, leśnych ostępów czy  różnorodnych  kwiatów. Z otaczającej  mnie  rzeczywistości czerpię inspirację, światło, bogactwo barw i przetwarzam na swój własny specyficzny język malarski. Smakuję barwy bo jak ktoś kiedyś powiedział  ,, jestem spadkobierczynią kolorystów”. Poprzez  takie spotkania z naturą i  sztuką pogłębiam znajomość przyrody, siebie i otaczającego świata. Uzmysławiam sobie, że chcę wnieść w swoje  obrazy ten świat i  duży ładunek pozytywnych emocji, które  są wyrazem radości tworzenia.

Niech więc te pozytywne emocje emanują z płócien do Państwa i ocieplają otoczenie w pogodne i  pochmurne  dni.”

Filia nr 9, ul. Krzyska 116. Wystawa czynna do końca września

nadchodzące wydarzenia

kwiecień 2025
maj 2025
Nie odnaleziono wydarzeń!

ostatnie komunikaty

Na poziomo ustawionym pręcie wiszą zamknięte kolorowe kłódki. Na ich tle znak wykrzyknika w czerwonym ostrzegawczym trójkącie.

Długi weekend

W dniach od 1 do 4 maja Biblioteka jest NIECZYNNA! Piątek 2 maja jest dniem…

Na fragmencie starej mapy rysunek wieży.

Bełżyce

Z cyklu: Zamki historycznej Małopolski – zamek w Bełżycach Nie wszystkie zamki małopolskie to monumentalne ruiny jak Lipowiec…

Przejdź do treści