Janusz Surman

Widok na ulicę z narożną kamienicą

„Tarnów – obrazy matematycznie przetworzone”

Galeria Niebieska, ul. Krakowska 4, wystawa czynna do końca lutego
Wernisaż wystawy: 21 stycznia 2023 r., godz. 17:00

Rozmowa z Januszem Surmanem jest dostępna na stronie internetowej Radia Kraków. Będzie nadana w niedzielę 12.02  między godz. 6.30 a godz. 7.45.

JANUSZ SURMAN

Urodzony w Tarnowie w 1954 r. Poważnie fotografią zajął się w 1977 roku, gdy współzałożył Towarzystwo Dagerotypistów, fotograficzną grupę twórczą. Kierował nią od powstania do 1990 roku, przekształcając ze studenckiej na Wydziale Mat-Fiz-Chem Uniwersytetu Jagiellońskiego, przez uczelnianą, krakowską, do ogólnopolskiej, w latach 80-tych, największej w Polsce (przewinęło się przez nią ponad 500 osób).

Wraz z nią wystawiał, przede wszystkim w Krakowie, poza nim, też m.in. w Paryżu, Berlinie, Pradze, Sofii, przy okazji międzynarodowych imprez, głównie studenckich. Jest laureatem wielu konkursów fotograficznych różnej rangi: od lokalnej do ogólnopolskiej. Był instruktorem fotografii wielu grupach, jednostkach kultury, W wykładowcą w szkołach fotografii, jurorem konkursów. Szczególnym rodzajem jego twórczości były diaporamy formatu kinowego, kompilat slajdów, poezji i muzyki, rozpoczęte na Akademickich Konfrontacjach Twórczych, kontynuowane jako suport koncertów i dużych imprez, jak ogólnopolskich festiwali PAKA, czy Piosenki Studenckiej.

Po ponad 20-to letniej przerwie, w drugiej dekadzie tego wieku, wznawia aktywność artystyczną, tym razem z zastosowaniem nietypowych możliwości fotografii cyfrowej. Aparat zawsze traktował jako sakwę do gromadzenia materiału do dalszej obróbki. Teraz pracę w ciemni, pod powiększalnikiem, zastąpił pracą przed monitorem komputera. Techniki fotograficzne, z wyszukaną chemią obróbki, zastąpił technikami komputerowymi z zaawansowanymi programami matematycznej, cyfrowej manipulacji i modyfikacji obrazu. Efekt, bardzo odległy od klasycznej fotografii, bliższy jest technikom graficznym czy malarskim, dalece odbiega od zdjęcia niegdyś włożonego do sakwy. Jest odbiciem stanu duszy z fazy tworzenia przed monitorem. Wykorzystanie możliwości druku wielkoformatowego, naniesienie obrazu na różne materiały drukarskie w tym płótno i oprawa na ramę, pogłębiają to oddalenie.

Źródło photos.google.com

nadchodzące wydarzenia

lipiec 2025
Nie odnaleziono wydarzeń!

ostatnie komunikaty

Okładki audiobuków. Powyżej logotyp Audiodeki Klub

Audioteka Klub

Audioteka Klub to nielimitowany dostęp do ponad 40 000 audiobooków, audioseriali i podcastów. Po aktywacji…

Fragment panoramy miasta z czasów historycznych i współczesnych

Kronika Tarnowa

Z okazji 695 rocznicy powstania miasta Tarnowa w bibliotece cyfrowej Miejskiej Biblioteki Publicznej przez okres…

Przejdź do treści