Janusz Surman

Widok na ulicę z narożną kamienicą

“Tarnów – obrazy matematycznie przetworzone”

Galeria Niebieska, ul. Krakowska 4, wystawa czynna do końca lutego
Wernisaż wystawy: 21 stycznia 2023 r., godz. 17:00

Rozmowa z Januszem Surmanem jest dostępna na stronie internetowej Radia Kraków. Będzie nadana w niedzielę 12.02  między godz. 6.30 a godz. 7.45.

JANUSZ SURMAN

Urodzony w Tarnowie w 1954 r. Poważnie fotografią zajął się w 1977 roku, gdy współzałożył Towarzystwo Dagerotypistów, fotograficzną grupę twórczą. Kierował nią od powstania do 1990 roku, przekształcając ze studenckiej na Wydziale Mat-Fiz-Chem Uniwersytetu Jagiellońskiego, przez uczelnianą, krakowską, do ogólnopolskiej, w latach 80-tych, największej w Polsce (przewinęło się przez nią ponad 500 osób).

Wraz z nią wystawiał, przede wszystkim w Krakowie, poza nim, też m.in. w Paryżu, Berlinie, Pradze, Sofii, przy okazji międzynarodowych imprez, głównie studenckich. Jest laureatem wielu konkursów fotograficznych różnej rangi: od lokalnej do ogólnopolskiej. Był instruktorem fotografii wielu grupach, jednostkach kultury, W wykładowcą w szkołach fotografii, jurorem konkursów. Szczególnym rodzajem jego twórczości były diaporamy formatu kinowego, kompilat slajdów, poezji i muzyki, rozpoczęte na Akademickich Konfrontacjach Twórczych, kontynuowane jako suport koncertów i dużych imprez, jak ogólnopolskich festiwali PAKA, czy Piosenki Studenckiej.

Po ponad 20-to letniej przerwie, w drugiej dekadzie tego wieku, wznawia aktywność artystyczną, tym razem z zastosowaniem nietypowych możliwości fotografii cyfrowej. Aparat zawsze traktował jako sakwę do gromadzenia materiału do dalszej obróbki. Teraz pracę w ciemni, pod powiększalnikiem, zastąpił pracą przed monitorem komputera. Techniki fotograficzne, z wyszukaną chemią obróbki, zastąpił technikami komputerowymi z zaawansowanymi programami matematycznej, cyfrowej manipulacji i modyfikacji obrazu. Efekt, bardzo odległy od klasycznej fotografii, bliższy jest technikom graficznym czy malarskim, dalece odbiega od zdjęcia niegdyś włożonego do sakwy. Jest odbiciem stanu duszy z fazy tworzenia przed monitorem. Wykorzystanie możliwości druku wielkoformatowego, naniesienie obrazu na różne materiały drukarskie w tym płótno i oprawa na ramę, pogłębiają to oddalenie.

Źródło photos.google.com

nadchodzące wydarzenia

maj 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!

ostatnie komunikaty

Na szaro-błękitnym tle samotna postać w kapturze i długim czerwonym płaszczu

Tydzień Bibliotek

„BIBLIOTEKA – MIEJSCE NA CZASIE” Tydzień Bibliotek 8-15 maja 2024 Centrum Wiedzy o Tarnowie i…

Na ciemnym tle kilka stojących ksiażek i fragment majowej kartki z kalendarza

Książkowa abolicja

W Tygodniu Bibliotek (8-15 maja 2024 r.) w MBP wprowadzona zostaje Książkowa Abolicja! Czytelnicy, którzy przetrzymali…

Skip to content