Jarosław Wrona

Na nieregularnym zielonym tle kartka z napisem "to miejsce czeka na ciebie"

…Nie przeszkadzaj………….bo warto!!! – wystawa fotografii

Filia nr 9, ul. Krzyska 116, wystawa czynna  od 5 grudnia 2023 do 19 stycznia 2024 r.
Wernisaż wystawy: 5 grudnia 2023r. (wtorek) godzina 16.00

Autor o wystawie: 

Zmiany klimatyczne w ostatnich latach bardzo wyraźnie wskazują, że coś nie jest tak z klimatem na świecie i trudno porównać obecne warunki z warunkami klimatycznymi sprzed kilku lat. Obserwując ten proces zmian zachodzących w świecie trudno nie zastanawiać się nad przyszłością naszych dzieci i świata. Człowiek jest przekonany o słuszności swoich działań – że cywilizacja i obecna superwysoka technologia „człowiecza” jest najlepszym rozwiązaniem na rozwój i ratowanie tego świata.

A jak to w rzeczywistości wygląda?
Parafrazując klasyka można powiedzieć – (…) „większość idzie źle, a ludzkość nie ma dokąd pójść”.
W czym rzecz !!!  Tytuł wystawy stanowi główny akcent sentencji: (…) „człowieku nie naprawiaj natury, jest ona doskonałym, regenerującym się organizmem – więc lepiej człowiecze …… NIE PRZESZKADZAJ”.

Co ciekawe bezustannie słyszymy o ratowaniu ……. a nie odradzaniu się świata. Czy to jest to samo? Tam gdzie wkracza cywilizacja dzieje się szaro, czarno, a wystarczy kilka promieni słońca, trochę wody i bez udziału człowieka zaczyna z niewyrazistości pojawiać się kolorowe, żywe piękno. W okolicznościach, w jakich obecnie znalazł się świat warto zapamiętać prorocze słowa wypowiedziane wiele, wiele lat temu przez Mahatma Gandhi. Jedne z nich mówią

(…) „ziemia zapewnia wystarczająco wiele, aby zaspokoić potrzeby człowieka, ale nie jego chciwość”

a inne, bardzo jednoznaczne, wskazujące, że

(…) „jedynym sposobem aby żyć, jest pozwolić żyć”

Życząc pozytywnych wrażeń, liczę na zrozumienie i działanie dla dobra naszej wspólnej, potrzebnej następnym pokoleniom, kochanej, naszej Ziemi.

Przyroda czeka … przyroda obserwuje … przyroda …”

Autor o sobie:
Jestem Tarnowianinem, urodziłem się w 1968 roku. Swoją przygodę z fotografią rozpocząłem w latach szkoły podstawowej. Przez wiele lat była to fotografia analogowa, gdzie na zdjęciach z tego okresu „zatrzymałem” najważniejsze z chwil swojego życia. Kupując w 2012 roku swój pierwszy aparat cyfrowy osobiście poczułem, że rozwój technologiczny nie zna granic. Jako fotograf amator miałem przyjemność obserwować niezwykle szybki proces rozwoju fotografii zachodzący w ostatnich 40tu latach. Co istotne, podstawowe zasady nadal pozostają takie same, natomiast rozwój narzędzi jest niespotykany. Dominująca obecnie fotografia cyfrowa daje nowy, kreatywny wymiar pracy z obrazem, co mnie intryguje i interesuje. W wolnych chwilach odrywając się od codzienności, tej zawodowej, regularnej, ścisłej i logicznej, właśnie poprzez fotografię przenoszę się w równoległy wymiar, ten nieskalibrowany, trochę ulotny, nazywany artystycznym. Interesuje mnie fotografia artystyczna, fotografując z takim nastawieniem poszukuję ciekawej formy i piękna, starając się w fotografii zawrzeć coś więcej niż sam fakt. Co nie znaczy, że nie korzystam z przywilejów fotografii, aby zachować chwile które umykają z czasem z pamięci. Inaczej mówiąc, fotografia to moja największa pasja, dominująca nad pozostałymi zainteresowaniami. […]

Mój kontakt z Tarnowskim Towarzystwem Fotograficznym rozpoczął się wraz z organizacją przez Tarnowskie Centrum Kultury, w 2018 roku, OtwARTej Pracowni Fotograficznej. W latach 2018 – 2020 uczestniczyłem w zajęciach grupy podstawowej i zaawansowanej. Pozostając w kontakcie z TTF, w sezonie 2021/2022 uczestniczyłem w warsztatach Akademia FIAP. Miałem przyjemność wziąć udział w kilku wystawach zbiorowych. Pierwszą z nich była wystawa pt. „Strażnicy Kirkutu” prezentująca tarnowski cmentarz żydowski, zorganizowana w 2020 roku. W 2022 roku miałem przyjemność uczestnictwa w kolejnych dwóch wystawach zbiorowych prezentowanych w Tarnowskim Centrum Kultury, tj. wystawie „TCK Akademia FIAP” oraz „90 lat Tarnowskiego Towarzystwa Fotograficznego”. Pod koniec 2022 roku, również w Tarnowskim Centrum Kultury miałem możliwość przedstawienia prac na swojej pierwszej indywidualnej wystawie pt. „…. nie przeszkadzaj” – właśnie obecnie wystawianej tu w Bibliotece. Jest to kolejne miejsce, w którym ta wystawa jest prezentowana. W 2023 roku w ramach cyklu „Wernisaże jednego dnia” miałem możliwość przedstawienia na indywidualnej wystawie projekt pt. „wymiarując wątpliwość”. Ponadto brałem udział w kilku innych wystawach, m.in. wystawiając swoje prace w 2023 roku ramach Salonu BWA, czy też w ramach wystawy „Tarnowianie” organizowanej przez Centrum Sztuki Mościce.

Nadal biorę udział w Otwartej Pracowni Fotograficznej. Od 2022 roku jestem członkiem Tarnowskiego Towarzystwa Fotograficznego.

Jarosław Wrona

nadchodzące wydarzenia

kwiecień 2025
maj 2025
Nie odnaleziono wydarzeń!

ostatnie komunikaty

Na poziomo ustawionym pręcie wiszą zamknięte kolorowe kłódki. Na ich tle znak wykrzyknika w czerwonym ostrzegawczym trójkącie.

Długi weekend

W dniach od 1 do 4 maja Biblioteka jest NIECZYNNA! Piątek 2 maja jest dniem…

Na fragmencie starej mapy rysunek wieży.

Bełżyce

Z cyklu: Zamki historycznej Małopolski – zamek w Bełżycach Nie wszystkie zamki małopolskie to monumentalne ruiny jak Lipowiec…

Przejdź do treści