Centrum Wiedzy o Tarnowie i Regionie

33-100 Tarnów, ul. Krakowska 4 (I piętro)

tel.: 14 688 80 21 w. 28
tarnoviana@biblioteka.tarnow.pl

Katarzyna Krużel

dr Krzysztof Moskal

komunikaty i wydarzenia

informacje

Księgozbiór

Księgozbiór działu to publikacje o tematyce lokalnej, czyli dotyczące Tarnowa i regionu tarnowskiego, takie jak: monografie miast i wsi, zakładów pracy, parafii, szkół i instytucji, opracowania dotyczące historii, kultury i sztuki, literatury, religii, środowiska geograficznego, gospodarki, życia społecznego i politycznego regionu, przewodniki turystyczne, plany i mapy, czasopisma tarnowskie i lokalne itp. Dział posiada także bogaty księgozbiór oraz prasę z zakresu bibliotekoznawstwa.

W zbiorach działu znajdują się również unikatowe kolekcje regionalne: księgozbiór emigracyjny Lidii i Adama Ciołkoszów, księgozbiór Tadeusza Nowaka, Tarnoviana ze zbiorów Witolda Gryla, księgozbiór harcerski Marii Żychowskiej oraz kolekcja „Kalevali” Norberta Lippóczego.
Zbiory udostępniane są wyłącznie na miejscu.

Działalność

Centrum Wiedzy o Tarnowie i Regionie oferuje:

• stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu, drukarki, skanera oraz usługi kserograficzne (cennik)
  • realizację kwerend zdalnych (mailowych, pocztowych i telefonicznych)
  • lekcje biblioteczne i konkursy o tematyce regionalnej
  • spotkania autorskie i promocje książek regionalnych
  • wystawy artystów z Tarnowa i regionu.

Dział zajmuje się digitalizacją zbiorów regionalnych i historycznych oraz udostępnianiem ich w Tarnowskiej Bibliotece Cyfrowej.

Do 2015 r. dział redagował regionalne komputerowe bazy danych: „Bibliografia Zawartości Czasopism Regionalnych” i „Bibliografia Miasta Tarnowa 1997–2015” (do 2013 r. wydawana również w formie drukowanej). Obecnie w ramach współpracy z Wojewódzką Biblioteką w Krakowie współtworzy bazę Bibliografia Małopolski.

jak dojechać?

komunikaty i wydarzenia