Home Wirtualna wycieczka po powiecie...
WIRTUALNA WYCIECZKA PO POWIECIE TARNOWSKIM: GMINA WIERZCHOSŁAWICE PDF Drukuj Email
Aktualności
czwartek, 09 lipca 2020 13:18

Kolaż 3 zdjęć  przedstawiających zabytkowe wiejskie zabudowania w Museum Windentego Witosa oraz stare zdjęcie budynku stacji w BogumiłowicachGmina Wierzchosławice - gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim, składająca się z 11 sołectw. Tereny te zamieszkuje ponad 10 tys. ludności.

Co wyróżnia gm. Wierzchosławice ?

Lasy i jeziora pożwirowe - to dwie cechy dominujące w krajobrazie tych terenów. Okoliczne lasy, będące pozostałością po dawnej Puszczy Sandomierskiej, od lat cieszą się dużym zainteresowaniem nie tylko mieszkańców gminy, ale i turystów, którzy pragną uciec od miejskiego zgiełku. Leśne ścieżki (również te przyrodnicze) doskonale nadają się zarówno dla pieszych, jak i rowerzystów oraz rolkarzy, którzy mogą korzystać z wyasfaltowanej drogi przecinającej las.

Równie popularne w miesiącach letnich są okoliczne jeziora wraz z kąpieliskami, a także stawy, z których korzystają wędkarze. Powstała nawet idea utworzenia na tych terenach tzw. pojezierza tarnowskiego wraz z infrastrukturą turystyczną. Niestety, na razie ten ciekawy projekt nie został doceniony przez instytucje dotujące inwestycje i pozostaje w sferze marzeń.

Poprawiony: piątek, 10 lipca 2020 17:02
Czytaj więcej o Gminie Wierzchosławice
 
WIRTUALNA WYCIECZKA PO POWIECIE TARNOWSKIM: GMINA TUCHÓW PDF Drukuj Email
Aktualności
poniedziałek, 29 czerwca 2020 09:31

Kolaż trzech zdjęć przedstawiających: Kapliczkę w Jodłówce Tuchowskiej, Grafika z Matką Bożą Tuchowską oraz Cmentarz z I wojny światowej nr 153 w SiedliskachGmina Tuchów - gmina miejsko-wiejska w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim. Gmina składa się z 12 sołectw, a tereny te zamieszkuje ok. 18 tys. osób.

Co wyróżnia gminę Tuchów ?

Kościół w Jodłówce Tuchowskiej został zbudowany dopiero pod koniec XIX w. przez żydowskiego właściciela Jodłówki - Mendela Kalba, który kupił wieś wraz z obowiązkiem wystawienia kościoła. Również w tej wsi znajduje się nietypowa kapliczka, która powstała przez przekształcenie dawnej latarni lądowej znajdującej się na szlaku kupieckim na Węgry.

Pewną ciekawostką jest fakt, że Buchcice dawniej były znane pod nazwą Meszna Szlachecka.

Przed II wojną światową w Burzynie działał Filarecki Związek Elsów, który planował założyć tutaj wzorcową kolonię, której członkowie mieli pokazać reszcie kraju jak żyć bez nałogów, a przede wszystkim na wyższym poziomie duchowym - warto przeczytać całą jego historię.

Poprawiony: poniedziałek, 29 czerwca 2020 11:41
Czytaj więcej o Gminie Tuchów
 
WIRTUALNA WYCIECZKA PO POWIECIE TARNOWSKIM: GMINA ZAKLICZYN PDF Drukuj Email
Aktualności
czwartek, 25 czerwca 2020 13:30

 

Kolaż trzech zdjęć: Krzyż na tle błękitnego nieba z cmentarza z I wojny światowej w Faściszowej, Szpitalik partyzantów AK na górze Mogile oraz Dwór Pendereckich w LusławicachGmina Zakliczyn - miejsko-wiejska gmina w powiecie tarnowskim, województwo małopolskie. Gmina składa się z aż 23 sołectw. Rozległe tereny gminy zamieszkuje ok. 12 tys. mieszkańców.

Co wyróżnia gm. Zakliczyn?

Lusławice zapewne wszystkim kojarzą się z wybitnym kompozytorem Krzysztofem Pendereckim i utworzonym przez niego Europejskim Centrum Muzyki. Nie każdy jednak wie, że miejsce to było dawniej znane z całkiem innego powodu. W latach 1560-1664, znajdował się we wsi prężny ośrodek ariański. W 1570 roku z Pińczowa przeniesiono tutaj ich drukarnię. W Lusławicach funkcjonowała również szkoła wyższa Arian.

Miały tu miejsce liczne zjazdy i synody ariańskie. Lusławice to także miejscowy dwór z parkiem, obecnie własność rodziny Pendereckich, a przed wojną miejsce odwiedzane przez ówczesnych malarzy i artystów.

Poprawiony: piątek, 26 czerwca 2020 14:13
Czytaj więcej o Gminie Zakliczyn
 
WIRTUALNA WYCIECZKA PO POWIECIE TARNOWSKIM: KOŚCIOŁY DIECEZJI TARNOWSKIEJ PDF Drukuj Email
Aktualności
czwartek, 25 czerwca 2020 12:25

Kolaż fotografii kościołów diecezji tarnowskiej: biały murowany kościół w Odporyszowie, murowany kościół w Gwożdżcu, drewniany kościół w Jodłówce Tuchowskiej.Kościoły Diecezji Tarnowskiej.

Dziś pragniemy zwrócić Waszą uwagę na zabytki sakralne z naszego regionu. Nasz powiat, jak i cała diecezja usłane są pięknymi zabytkowymi kościołami. Są wśród nich perełki budownictwa drewnianego oraz murowane strzeliste budowle, projektowane przez znanych architektów takich jak m.in. Jan Karol Sas-Zubrzycki.

Zwiedzając dany obiekt często zwracamy uwagę na jego wygląd zewnętrzny. Bywa, że skromnie wyglądająca świątynia może być urzekająca w środku. Wystarczy pojechać do Zalipia, by przekonać się, że nie tylko warto zwracać uwagę na te najstarsze i najbardziej wyszukane kościoły.

Również wyposażenie kościoła i jego detale są godne obejrzenia.

Ile kościołów w naszej diecezji posiada specjalne przejście za ołtarzem dla pokutników? Ile posiada wyjątkowe ambony lub chrzcielnice?

Które zachwycą nas magią barwnych witraży?

Poprawiony: czwartek, 25 czerwca 2020 13:05
Czytaj więcej o Kościołach Diecezji Tarnowskiej
 
WIRTUALNA WYCIECZKA PO POWIECIE TARNOWSKIM: GMINA WOJNICZ PDF Drukuj Email
Aktualności
poniedziałek, 01 czerwca 2020 09:27

 

Kolaż 4 zdjęć z gminy Wojnicz Gmina Wojnicz - gm. miejsko-wiejska w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim. W jej skład wchodzi 14 sołectw: Biadoliny Radłowskie, Dębina Łętowska, Dębina Zakrzowska, Grabno, Isep, Łopoń, Łukanowice, Milówka, Olszyny, Rudka, Sukmanie, Wielka Wieś, Więckowice, Zakrzów. Tereny te zamieszkuje ok. 13 tys. osób.

Co wyróżnia gminę Wojnicz ?

W Wielkiej Wsi znajduje się dwór Stadnickich z XVIII w., który obecnie pełni rolę plebanii. W czasach świetności właściciele dworu gościli znane postacie polskiej kultury m.in.: Tadeusza Stryjeńskiego, który odpowiadał za przebudowę dworu; Wojciecha Kossaka, czy Lucjana Rydla.

Wnętrze dworu jego do 1945 r. było bardzo starannie urządzone, podobnie jak bogata biblioteka dworska. Nie zachowało się niestety oryginalne wyposażenie dworu, a część pokaźnego księgozbioru Stadnickich jest obecnie przechowywana w MBP w Tarnowie. O samych Stadnickich warto poczytać artykuły w czasopiśmie “Zeszyty Wojnickie”

[https://www.tarnow-mbp.sowa.pl/sowacgi... ].

Poprawiony: czwartek, 25 czerwca 2020 09:35
Czytaj cały tekst o Gminie Wojnicz
 
WIRTUALNA WYCIECZKA PO POWIECIE TARNOWSKIM: GMINA ŻABNO PDF Drukuj Email
Aktualności
czwartek, 21 maja 2020 12:27

Czytaj cały tekstGmina Żabno - gmina miejsko-wiejska w powiecie tarnowskim (woj.

małopolskie). W jej skład wchodzi 19 sołectw: Bobrowniki Wielkie, Chorążec, Czyżów, Fiuk, Goruszów, Gorzyce, Ilkowice, Janikowice, Kłyż, Łęg Tarnowski, Nieciecza, Niedomice, Odporyszów, Otfinów, Pasieka Otfinowska, Pierszyce, Podlesie Dębowe, Siedliszowice, Sieradza. Tereny te zamieszkuje ok. 19 tys. ludności.

Co wyróżnia gminę Żabno ?

W Niecieczy na pewno atrakcją jest jedyny “wiejski” stadion piłkarski z prawdziwego zdarzenia. Fenomen piłkarski drużyny Termalica Bruk-Bet zapisze się na zawsze w historii polskiej piłki nożnej. Swój ślad w historii zostawił również Jan Wnęk - rzeźbiarz i konstruktor z Odporyszowa zwany Ikarem znad Dunajca. Jego próby lotnicze stawiają go w szeregu pionierów lotnictwa.

Odporyszów kojarzy się też wielu osobom z sanktuarium maryjnym prowadzonym przez księży Misjonarzy, ale mało kto wie, że jest jednym z tzw. “biegunów ciepła” na mapie Polski. Niedomice przed II wojną światową rozsławiła tutejsza fabryka celulozy, która wchodziła w sieć fabryk Centralnego Okręgu Przemysłowego.

Poprawiony: piątek, 10 lipca 2020 17:02
Czytaj więcej o Gminie Żabno
 
WIRTUALNA WYCIECZKA PO POWIECIE TARNOWSKIM: GMINA TARNÓW PDF Drukuj Email
Aktualności
piątek, 08 maja 2020 16:39

Przeczytaj cały tekstGmina Tarnów - gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim. W jej skład wchodzi 15 sołectw z czego 2 znajdują się w Woli Rzędzińskiej. Pozostałe sołectwa to: Biała,Błonie, Jodłówka-Wałki, Koszyce Małe, Koszyce Wielkie, Łękawka, Nowodworze, Poręba Radlna, Radlna, Tarnowiec,Zawada, Zbylitowska Góra oraz Zgłobice. Zamieszkuje ten teren ok. 26 tys. mieszkańców.

Co wyróżnia gm. Tarnów ?

Na terenie gminy odnaleziono liczne ślady po przedchrześcijańskich oraz wczesnośredniowiecznych osadach, a także podczas odwiertów wykonanych w celu znalezienia złóż ropy i gazu ziemnego natrafiono na niewielkie pokłady soli kamiennej. Zawada to nie tylko podobnie jak Tarnowiec jedne z najstarszych wsi w gminie, ale warto pamiętać, że z niej pochodził misjonarz bł. Zbigniew Strzałkowski. Błonie słyną z wyrobu opłatków [Film o produkcji opłatków:

https://www.youtube.com/watch?v=am0Buq6C7jE ], a także znakomitych wędlin. Znajdziemy tu też Wille Ave, która została zbudowana jako letnisko Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Natomiast na terenie Koszyc Małych występują gatunki chronione fauny takie jak: krogulec zwyczajny, myszołów zwyczajny, jaszczurka zwinka, padalec czy pachnica dębowa mająca siedliska na terenie starych sadów. Pewną ciekawostką jest fakt, że tarnowskie siostry Urszulanki posiadały w Koszycach Małych folwark, który stanowił zaopatrzenie dla klasztoru w Tarnowie. Współcześnie Koszyce Małe kojarzone są od 2013 r. z “MANIA POMAGANIA”, czyli dużym koncertem charytatywnym odbywającym się co roku w lipcu. Natomiast “starsze” Koszyce Wielkie słynęły dawniej z fabryki parowej rumu, rosolisów i likierów Aschera Schwanenfelda, które były nagradzane na targach w Wiedniu i znane w całych Austro-Węgrzech.

Poprawiony: piątek, 10 lipca 2020 17:03
Czytaj więcej o gminie Tarnów
 
WIRTUALNA WYCIECZKA PO POWIECIE TARNOWSKIM: GMINA CIĘŻKOWICE PDF Drukuj Email
Aktualności
piątek, 01 maja 2020 10:46

 Gmina Ciężkowice - gmina miejsko-wiejska w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim. W jej skład wchodzi 12 sołectw: Bogoniowice, Bruśnik, Falkowa, Jastrzębia, Kąśna Dolna, Kąśna Górna, Kipszna, Ostrusza, Pławna, Siekierczyna, Tursko, Zborowice. Całą gminę zamieszkuje ok. 11 tys. ludności.

Co wyróżnia gm. Ciężkowice ?

Większości z nas najbardziej Ciężkowice kojarzą się z słynnym rezerwatem przyrody nieożywionej “Skamieniałe Miasto”. To prawda, aczkolwiek w gminie znajdują się inne samotne skały i byłe kamieniołomy, które zostały objęte ochroną przyrody. Warto przyjrzeć się nazwą poszczególnych skał. Znajdziemy m.in.: Czarownice, Borsuka, Pieczarki oraz Aligatora. A skoro o tym mowa warto zajrzeć do Muzeum Przyrodniczego w Ciężkowicach gdzie o lokalnej faunie dowiemy się wszystkiego, a na dodatek przeżyjemy przygodę w batyskafie badając wodne tajemnice rzeki Białej. Do wzrostu zainteresowania się lokalną przyrodą i pięknym krajobrazem na pewno przyczynią się wkrótce budowana w Ciężkowicach infrastruktura sanatoryjna oraz ścieżka w koronach drzew.

Poprawiony: piątek, 10 lipca 2020 17:03
Czytaj więcej o gminie Ciężkowice
 
WIRTUALNA WYCIECZKA PO POWIECIE TARNOWSKIM: GMINA PLEŚNA PDF Drukuj Email
Aktualności
piątek, 24 kwietnia 2020 11:41

 

 Gmina Pleśna - gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim. W jej skład wchodzi 11 sołectw: Dąbrówka Szczepanowska, Janowice, Lichwin, Lubinka, Łowczówek, Pleśna, Rzuchowa, Rychwałd, Szczepanowice, Świebodzin, Woźniczna. Gminę zamieszkuję ok. 12 tys.

osób. Gmina wydaje czasopismo “Pogórze”, którego wybrane archiwalne numery znajdziecie tu:

http://centrum-kultury.plesna.pl/pogorze/numery-archiwalne/

Co wyróżnia gm. Pleśna?

Największym dziedzictwem gminy są liczne i malowniczo położone cmentarze z I wojny światowej. Najbardziej znany jest cmentarz legionistów w Łowczówku, ale warto pamiętać o innych mniejszych i większych. Przyroda, która otacza mogiły żołnierskie też warta jest uwagi. Nie brak w gminie pomników przyrody, ponadto warto wybrać się na spacer na przygotowane ścieżki przyrodnicze, ponieważ… możemy tu znaleźć np. skamieniałe drzewa.

Jeśli marzy wam się wyjazd do Bochni lub Chełma zapraszamy do Dąbrówki Szczepanowskiej, której części dostały takie nazwy, a jedno z wzgórz to Golgota. Odwiedzić można tu również Morawy w Janowicach, w których warto odwiedzić okoliczne winnice. Można tu również odkryć Nowy Świat w Lichwinie, który naturalnie jest częścią tej wsi, podobnie jak Betlejem w Lubince. Natomiast do Kanady trafimy udając się do Świebodzina, gdzie znajdziemy kolejną ciekawą nazwę dla części wsi.

Poprawiony: piątek, 24 kwietnia 2020 12:08
Więcej…
 
WIRTUALNA WYCIECZKA PO POWIECIE TARNOWSKIM: GMINA RZEPIENNIK STRZYŻEWSKI PDF Drukuj Email
Aktualności
piątek, 24 kwietnia 2020 10:26

 

rzepiennikGmina Rzepiennik Strzyżewski - gmina wiejska w powiecie tarnowskim (woj. małopolskie). Gmina składa się z sołectw: Kołkówka, Olszyny, Rzepiennik Biskupi, Rzepiennik Strzyżewski, Rzepiennik Suchy, Turza. Na tych terenach mieszka ok. 7 tys. osób.

Co wyróżnia gm. Rzepiennik Strzyżewski?

Obserwatorium astronomiczne im. Królowej Jadwigi w Rzepienniku Biskupim, który powstał z prywatnej inicjatywy i służy nie tylko badaniom naukowym, ale i dydaktyce. Dodatkowo na terenie gminy powstał szlak astronomiczny „Rzepiennicka droga do gwiazd”. Na szlaku znajduje się 8 rzeźb przedstawiających mitologiczne bóstwa planet naszego układu słonecznego. Symboliczne Słońce to obserwatorium astronomiczne w Rzepienniku Biskupim. Na trasie najpiękniejsze panoramy gór roztaczające się ze szczytów tutejszych pagórków, urocze doliny i malownicze łąki. Przy każdej rzeźbie znajduje się informacja o danej planecie. Gmina Rzepiennik prezentuje także piękno polskiej przyrody.

Poprawiony: piątek, 24 kwietnia 2020 10:41
Więcej…
 
«pierwszapoprzednia12następnaostatnia»

Strona 1 z 2
Copyright © 2020 . Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.
Free joomla themes designed by Lonex.