Moi TARNOWIANIE

Fragment obrazu ze stylizowanymi kwiatami w wazonie

Wystawa ze zbiorów Krystyny Baniowskiej-Stąsiek-Meyer

Galeria Niebieska, ul. Krakowska 4, (I piętro), wystawa czynna od 20 czerwca do 25 sierpnia

Moi TARNOWIANIE, to kolejna moja pasja, to niepowtarzalne obcowanie z obrazami, są  dla mnie podobnie jak muzyka, książka kapitałem emocjonalnym, który przywraca wiarę w ludzi i w to, że w działaniach twórczych zawsze jesteśmy wolni. Cieszę się, że udostępniono ”moim” tarnowskim obrazom Galerie Niebieską w Bibliotece i miło mi, że mogę zaprosić widzów do wspomnień, kontemplacji i wzruszeń przy ich oglądaniu. Jest to też pewien rodzaj sentymentalnego i niezwykłego  spotkania z ARTYSTAMI, którzy odeszli i którzy obecnie pracują , a swoje życie związali z Tarnowem.

W Ich twórczości odnajdujemy plastyczny język przeszłości i współczesne tendencje. Z szczególną uwagą i zachwytem po raz kolejny patrzę na prace tych, którzy byli moimi nauczycielami, jak wiele pozostaje w nich radości tworzenia, otwierają także dobrą drogę do medytacji, wspomnień, przy tym posiadają bogatą gamę koloru, dużo poezji i są warsztatowo dobrze namalowane.

Krystyna Baniowska Stąsiek Meyer

 

Biogramy prezentowanych artystów:

STANISŁAW WESTWALEWICZ (1906-1997)
Urodzony w Kozienicach. W 1933 roku ukończył ASP w Krakowie. Po studiach zajął się malarstwem pejzażowym i portretowym. Był uczestnikiem kampanii wrześniowej 1939 roku, więźniem obozu w Kozielsku, żołnierzem armii gen. Andersa. W 1962 roku zamieszkał w Tarnowie i został członkiem miejscowego Zarządu Oddziału ZAP. Autor kilku tysięcy rysunków, grafik i obrazów malowanych różnymi technikami. Zmarł w Tarnowie.

PAULINA CHRZANOWSKA (1910-1988)
Urodzona w Krakowie. Ukończyła filologię francuską i historię sztuki na UJ. Uczęszczała do Wolnej Szkoły Rysunku i Malarstwa w Krakowie. W latach 1950-1970 pełniła funkcję dyrektora i kierownika działu artystycznego tarnowskiego Muzeum. Autorka licznych prac malarskich, not katalogowych, artykułów, szczególnie na temat szkła zabytkowego, Józefa Bema i rodu Sanguszków. Jej liczne obrazy i rysunki znajdują się w zbiorach Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Odznaczona m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1980). Zmarła w 1988 roku.

JADWIGA GAJEK-SANOWSKA (1910-1989)
Urodzona w Krakowie. Studiowała malarstwo na krakowskiej ASP. Od 1935 roku swoje życie związała z Tarnowem. Zajmowała się malarstwem i animacją życia artystycznego miasta. Była pedagogiem i współzałożycielką tarnowskiego ugrupowania artystycznego „Zielona Szpilka”. W latach 1961-1970 pełniła funkcję dyrektora Państwowego Liceum Technik Plastycznych w Tarnowie. Zmarła w Tarnowie.

JÓZEF SZUSZKIEWICZ (1912-1982)
Urodzony we Lwowie. Malarz i grafik. Absolwent warszawskiej ASP. Nauczyciel i dyrektor Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie. Aktor tarnowskiego teatru, wtedy jeszcze amatorskiego. Współzałożyciel tarnowskiego oddziału ZPAP. Malował pejzaże, martwe natury i kwiaty oraz portrety i autoportrety. Zmarł w Tarnowie.

WIESŁAW RÖHRENSCHEF (1923-1993)
Urodzony w Bogumiłowicach. Malarz, rysownik, poeta, pedagog. Absolwent Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Nauczyciel rysunku i malarstwa oraz wykładowca wiedzy o sztuce w tarnowskim Liceum Plastycznym. Członek ZPAP i prezes tarnowskiego oddziału. Otrzymał m.in. Nagrodę Artystyczną Tarnowa (1969), Złoty Krzyż Zasługi (1974) i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1984). Zmarł w Tarnowie.

PIOTR DROBIECKI (1930-2003)
Urodzony w Zawierciu. Ukończył studia malarskie na krakowskiej ASP. Po ich ukończeniu osiadł na stałe w Tarnowie. Uczył reklamy i liternictwa w Technikum Handlowym, I i III Liceum Ogólnokształcącym. Był nauczycielem malarstwa i rysunku technicznego w Liceum Sztuk Plastycznych. Od 1960 roku należał do ZPAP. Malował głównie akwarelą. Zmarł w Tarnowie.

JOANNA SREBRO-DROBIECKA (1932-2006)
Urodzona w Tarnowie. W 1962 roku ukończyła studia na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. Członkini tarnowskiego oddziału ZPAP. Uprawiała malarstwo sztalugowe, ścienne, gobelin, projektowała freski. Otrzymała odznakę Zasłużony Działacz Kultury i Nagrodę Miasta Tarnowa. Zmarła w Tuchowie.

KRYSTYNA BANIOWSKA-STĄSIEK
Urodzona w 1944 w Tymowej koło Brzeska. Absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie uzyskała dyplom w dziedzinie grafiki. W latach 1976-1996 była dyrektorką Biura Wystaw Artystycznych w Tarnowie. Zajmuje się grafiką użytkową, malarstwem, fotografią. Uczestniczka licznych ogólnopolskich plenerów i wystaw poplenerowych. Pomysłodawczyni i komisarz międzynarodowego pleneru malarskiego „Sacrum” w Tuchowie, organizowanego od 2002 roku.

ANNA FRÜHAUF
Urodzona w 1946 roku. Posiada wykształcenie pedagogiczne o kierunku wychowanie plastyczne. Jej pasją jest malarstwo sztalugowe. Laureatka nagród na Międzynarodowym Biennale Twórczości Artystycznej Nauczycieli. Uczestniczka ogólnopolskich i międzynarodowych plenerów malarskich oraz wystaw poplenerowych. Swoje prace prezentowała na wystawach zbiorowych i indywidualnych.

ANDRZEJ WESTWALEWICZ (1949-2019)
Urodzony w Pionkach koło Radomia. Syn malarza Stanisława Westwalewicza. Ukończył Wydział Artystyczno-Pedagogiczny cieszyńskiej filii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Uprawiał grafikę, rysunek piórkiem, a także pastel. Od 1995 roku należał do ZPAP. Pracował jako plastyk w redakcji „Tarnowskich Azotów”. Zmarł w Tarnowie.

TERESA SZAFRAŃSKA
Urodzona w 1952 w Tarnowie. Studiowała na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w pracowni prof. Juliusza Joniaka w 1978 r. Po ukończeniu studiów rozpoczęła pracę jako nauczyciel malarstwa i rysunku w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie. Uprawia malarstwo sztalugowe. Wielokrotnie nagradzana, m.in. przez Prezydenta Miasta Tarnowa, Dyrektora Galerii Miejskiej czy Galerii Hortar.

WITOLD PAZERA
Urodzony w 1953 roku. Absolwent Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie. Uzyskał dyplom w 1980 roku w pracowni prof. Jerzego Nowosielskiego. Malarz, rysownik, satyryk, fotograf. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Dwukrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki. Od 1992 do 2018 roku prowadził wspólnie z żoną Elżbietą Autorską Pracownię Plastyczną Tarnowskiego Centrum Kultury, skupiając się na pracy z młodzieżą przygotowującą się do studiów na uczelniach artystycznych.

ELŻBIETA PAZERA
Urodzona w 1955 roku. Absolwentka Akademii Ekonomicznej i Pedagogicznej w Krakowie. Pedagog. Malarka. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Uprawia malarstwo sztalugowe. Zajmowała się wraz z mężem pracą z młodzieżą, prowadząc zajęcia w Autorskiej Pracowni Plastycznej Tarnowskiego Centrum Kultury. W latach 2001–2004 wspólnie z mężem zrealizowała cykl wystaw rodzinnych pt. Pazerowie, prezentowanych w Tarnowie i licznych miastach Polski.

JERZY MARTYNÓW
Urodzony w 1956 roku w Tarnowie. Absolwent tarnowskiego Liceum Sztuk Plastycznych. Studiował na Wydziale Malarstwa i Wydziale Architektury Wnętrz ASP w Krakowie. Uzyskał dyplom z malarstwa w 1985 roku w pracowni prof. Włodzimierza Buczka. W kręgu jego zainteresowań znajduje się malarstwo, architektura wnętrz, grafika użytkowa, rzeźba, małe formy architektoniczne. Założyciel tarnowskiej grupy artystycznej „TA”. Jego prace były prezentowane na wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju oraz za granicą. Jest autorem wielu nowoczesnych wnętrz, lokali oraz prywatnych posesji w Polsce, jak i za granicą.

WACŁAW ONAK
Urodzony w 1958 roku w Tarnowie. Absolwent Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Juliusza Joniaka. Uprawia malarstwo sztalugowe. Maluje akty, martwe natury, pejzaże. Swoje prace prezentuje na wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Za swoją działalność artystyczną otrzymał statuetkę „Uskrzydlony” oraz medal „Zasłużony dla Województwa Tarnowskiego”.

MAREK SAK
Urodzony w 1960 roku w Tarnowie. Studiował na Wydziale Grafiki w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. Dyplom uzyskał w Pracowni Technik Litograficznych w 1989 roku pod kierunkiem prof. Jerzego Grabowskiego. Obecnie pracuje w ASP w Łodzi. Techniki, w których realizuje swoje prace to: grafika, głównie litografia, malarstwo, z dominującą pastelą olejną, akwarelą i akrylem oraz rzeźba w drewnie i kamieniu. Prace prezentował na kilkuset wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą.

DOROTA SAK
Urodzona w 1962 roku w Tarnowie. Ukończyła III Liceum Ogólnokształcące w Tarnowie. Studiowała na Wydziale Tkaniny i Ubioru w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. Od 1990 roku pracuje w macierzystej uczelni, obecnie Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego, gdzie prowadzi Pracownię Kształtowania Formy Ubioru. W 2019 roku uzyskała tytuł profesora sztuki. Zajmuje się sztuką włókna, projektowaniem ubioru, malarstwem oraz litografią. Jest uczestniczką międzynarodowych projektów artystycznych.

PAWEŁ MARTYNÓW
Urodzony w 1966 roku w Tarnowie. Absolwent tarnowskiego Liceum Sztuk Plastycznych i Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Dyplom w pracowni prof. Adama Wsiołkowskiego. Zajmuje się malarstwem olejnym, akwarelą i techniką pasteli. Przez kilka lat przebywał w Kanadzie, gdzie organizował indywidualne wystawy i uczestniczył w wystawach zbiorowych.

 

nadchodzące wydarzenia

maj 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!

ostatnie komunikaty

Kolorowe okładki książek

Prezent od IBUK Libry

Z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek IBUK Libra zwiększa pulę dostępu do pełnej treści książek z  Literatury…

Bukiet kwiatów na leżących książkach

Dzień Bibliotekarza

W  dniu 13 maja 2023 r. w związku z obchodami Dnia Bibliotekarza i Bibliotek wszystkie…

Skip to content