Home #Jednodniówki #JEDNODNIÓWKI cz. 6: TARNÓW – SZYDŁÓW
#JEDNODNIÓWKI cz. 6: TARNÓW – SZYDŁÓW PDF Drukuj Email
Aktualności
środa, 05 sierpnia 2020 15:55

Na fragmencie mapy niebieską linią przedstawiona  trasa z Tarnowa do SzydłowaTarnów – Rytwiany – Staszów – Kurozwęki – Raków – Szydłów (trasa ok. 107 km, czas ok. 1 godz. 40 min)

Co tym razem czeka nas na szlaku ? Na początek pozwolimy sobie na kontemplacje i wyciszenie w rytwiańskiej pustelni, którą otacza okoliczna puszcza. Nie zabraknie tu przysmaków z klasztornej kuchni, ani innych regionalnych smaków np. stek z bizona… Dzieciom na pewno spodoba się możliwość “zagubienia” w labiryncie z kukurydzy, a dorośli koneserzy sztuki zachwycą oczy nie jednym zabytkowym budynkiem na naszej trasie.

Zapraszamy na wycieczkę i życzymy wielu wrażeń. Pamiętajcie o zasadach sanitarnych oraz o tym, że ruch turystyczny jest mniejszy od poniedziałku do piątku, dlatego czasem warto zamiast w weekend, zaplanować wyjazd w inny dzień tygodnia.

Tarnów – Rytwiany (czas podróży ok. 1 godz, 10 min)

Zespół pałacowo-parkowy Radziwiłłów w Rytwianach

Zabytkowy pałac pochodzący z przełomu XIX i XX w. otoczony 6-hektarowym parkiem. Obecnie (2016 r.) znajduje się tu hotel. Historia pałacu sięga lat 1853–1855, kiedy to na terenie obecnego parku wybudowano cukrownię. W budynku mieszkał wówczas dyrektor cukrowni, a jego druga część pełniła funkcję magazynu. W okresie prosperity, tj. w czasie kampanii cukrowniczej pracowało w niej około 500 osób. Cukrownia produkowała cukier dobrej jakości do roku 1925, gdy wybuchł pożar, który strawił zabudowania. Ruiny zabudowań decyzją księcia Artura Radziwiłła zostały rozebrane. W latach 1927–1929 książę Artur Radziwiłł przebudował dawny magazyn cukru na pałac letni rodu Radziwiłłów, do którego wprowadził się wraz z rodziną po powrocie z Indochin, gdzie administrował plantacją kauczuku. Park otaczający pałac założono w latach 1927–1929.

Pustelnia Złotego Lasu

Konwent powołany do istnienia w 1624 roku z fundacji wojewody krakowskiego Jana Magnusa Tęczyńskiego i jego brata Gabriela, wojewody lubelskiego. Miejsce to należało do oo. Kamedułów. Usytuowana w Rytwianach pustelnia, została skasowana w 1820 roku. Obecnie jest siedzibą Relaksacyjno-Kontemplacyjnego Centrum Terapeutycznego "SPeS".

Kościół pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny posiada bogato zdobione barokowe wnętrza, które rytwiańska świątynia zawdzięcza jednemu z przeorów ojcu Wenantemu de Subiaco, który jest autorem obrazów w kościele i bocznych kaplicach oraz całości koncepcji ikonograficznej.

Ze względu na wyjątkowy urok okolicy klasztoru pokamedulskiego, nakręcono tam w 1973 r. IV i X odcinek serialu historycznego “Czarne chmury”. 28 września 2013 r. w refektarzu otwarto niewielkie muzeum tego filmu. Zgromadzono w nim eksponaty wykorzystywane przy kręceniu serialu. W ogrodach przyklasztornych posadzono aleję 22 drzew poświęconych osobom (wymienione są konkretne imiona i nazwiska) związanych z tym filmem.

Pustelnia położona jest w samym środku puszczy rytwiańskiej. W otoczeniu pustelni znajduje się ścieżka historyczna o życiu monastycznym. Klasztor i kościół można zwiedzać z przewodnikiem w sezonie turystycznym.

Informacje o zwiedzaniu, cenniki oraz kuchnia klasztorna

Rytwiany – Staszów (czas podróży ok. 10 min)

Kościół św. Bartłomieja

W latach 1342–1343 wybudowano murowany kościół w stylu gotyckim. Fundatorką kościoła była Dorota Tarnowska, dziedziczka Staszowa. Od strony zachodniej w 1610 r., staraniem Gabriela Tęczyńskiego, dobudowano wieżę na planie kwadratu. Poniżej gzymsu koronującego wieżę umieszczono astragal wykonany techniką sgraffito. Ołtarz główny jest późnobarokowy, z Ukrzyżowanym Chrystusem.

Przy kościele znajduje się kaplica Matki Boskiej Różańcowej – zabytek I klasy, ufundowana przez Tęczyńskich w 1613 r. Ta nagrobna kaplica reprezentuje nurt manieryzmu zwany krakowsko-pińczowskim. Główny, rokokowy ołtarz kaplicy pochodzi z drugiej połowy XVIII w. i znajduje się w nim obraz olejny na płótnie Matki Boskiej Różańcowej z Dzieciątkiem. Z zewnątrz kaplica pokryta jest pasami boniowania z piaskowca.

Kościelną dzwonnicę wybudowano ok. 1892 r. w stylu klasycznym.

Zabytkowy Rynek będący centrum starego miasta o układzie szachownicowym. Kamienice wokół rynku pochodzą z XVIII w., i posiadają charakterystyczne arkadowe bramy. Najlepiej zachowane są kamienice na wschodniej ścianie czworobocznego rynku. Usytuowany na środku rynku ratusz wybudowany został w 1783 r. w stylu klasycystycznym przez ówczesnego właściciela miasta – księcia Augusta Aleksandra Czartoryskiego.

Park Legionów - park miejski założony w 1886 r. nad brzegiem Czarnej Staszowskiej. Swoją nazwę park zawdzięcza faktem stacjonowania w Staszowie w latach 1923–1939 I batalionu 2 pułku piechoty Legionów.

Staszów  Kurozwęki (czas podróży ok. 10 min)

 

Zespół klasztorny kanoników regularnych z kościołem pw. Wniebowzięcia NMP i św. Augusta

Kościół murowany istniał już ok. 1470 roku. Od 1487 był to kościół parafialny i klasztor kanoników regularnych laterańskich, których sprowadził z Krakowa kasztelan sandomierski i podskarbi koronny, Piotr z Kurozwęk. W tym czasie kościół został rozbudowany i wzniesiono klasztor. W 1827 r. kościół parafialny i klasztor oddany został na schronisko dla starców ss. miłosierdzia.

Zespół kościoła jest dominującym elementem w panoramie Kurozwęk. Kościół jest wybudowany z kamienia, gotycki, z przekształceniami późnorenesansowymi i barokowymi. Prowadzi do niego barokowa brama murowana, nakryta dwuspadowym daszkiem.

Najstarsze elementy zachowały się w prezbiterium (z XV w.) z zakrystią i skarbczykiem od północy, ponad którymi znajduje się pomieszczenie dawnej biblioteki. W kościele znajdziemy neogotycką kaplicę grobową Popielów z 1872 r. oraz kaplicę Pięciu Ran Chrystusa.

Ołtarz główny w stylu późnorenesansowym z początku XVII wieku, z późniejszymi częściami oraz rokokowymi bramkami z dwiema rzeźbami. W nich obrazy Matki Boskiej z Dzieciątkiem, barokowy w srebrnej sukience i koronach z 1648 oraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem i Św. Antonim – późnobarokowy z XVIII w.

Cztery ołtarze boczne rokokowe z obrazami późnobarokowymi w srebrnych sukienkach: Chrystusa Salvatora i Matki Boskiej Bolesnej oraz św. Anny nauczającej Marię, św. Tadeusza Judy, Michała Archanioła, Jana Nepomucena i Augustyna z postaciami heretyków.

Kaplica Pięciu Ran Chrystusa wzniesiona została z fundacji Lanckorońskich, których krypta grobowa znajduje się pod posadzką. Ołtarz główny w kaplicy marmurowy, ze stiukowymi rzeźbami aniołów, umieszczony jest w nim późnogotycki obraz Vir Dolorum z Matką Boską i św. Janem Ewangelistą oraz postaciami bł. Stanisława Kazimierczyka z zakonnikiem reguły św. Augustyna. Dwa ołtarze boczne późnobarokowe z początku XVIII w.,

Budynek dawnego klasztoru – bezstylowy, z gotyckimi i wczesnobarokowymi elementami architektonicznymi.

Zespół pałacowo-parkowy

Zespół pałacowy w którego skład wchodzą: pałac, pawilony wschodni i zachodni z 1770 r.,

budynek administracji z I poł. XIX w., brama wjazdowa z 1770 r., park założony w XVIII w., oraz spichlerz z początku XIX w.

Jego początki sięgają XIV wieku, kiedy to około 1400 roku Dobiesław z Kurozwęk wybudował drewniano-murowany zamek, siedzibę rodu. Początkowo zamek miał charakter obronny. Był to jeden z pierwszych murowanych zamków rycerskich w Polsce.

W ciągu stuleci przybrał on kształt, jaki możemy obecnie podziwiać. Zaskakuje on ciekawą bryłą i dobrym połączeniem najstarszych gotyckich fragmentów z późniejszymi elementami.

W parku - prostopadle do pałacu - stoją dwa pawilony. Kiedyś były jednakowe, dzisiaj pierwotną "urodę" zachował tylko prawy. Powstał on w II połowie XVII wieku - w czasie, gdy pałac zamieszkiwali Sołtykowie. Wybrzuszony w środku owalnymi ryzalitami i zachęcający do wejścia otwartymi arkadami - nakryty został oryginalnym dachem mansardowym, zakończonym stożkiem. We wnętrzu znajdują się sale okrągłe i owalne z ryzalitami.

Na terenie zespołu pałacowo-parkowego dostępne są również obiekty gastronomiczne, a ponadto: stadnina koni arabskich i hodowla bizonów amerykańskich, labirynt w kukurydzy oraz mini zoo.

Więcej informacji o zasadach zwiedzania, godzinach otwarcia i cenach.

Kurozwęki  Raków czas podróży ok. 15 min

Kościół Świętej Trójcy

Rzymskokatolicki kościół parafialny murowany o charakterze kontrreformackim została wzniesiona w latach 1640–1650 na miejscu zboru ariańskiego z funduszy biskupa Jakuba Zadzika. Fasada wczesnobarokowa typu karmelickiego. We wnętrzu sklepienia typu lubelskiego.

Świątynia ta, jest też Sanktuarium Matki Bożej Cudownej Przemiany - przedmiotem kultu jest znajdujący się w ołtarzu głównym słynący łaskami obraz Matki Bożej.

Obok kościoła dzwonnica z I poł. XIX w. oraz budynek dawnej plebanii z przełomu XVI/XVII w.

Kościół św. Anny

Dawny kościół klasztorny reformatów, którzy przybyli do Rakowa w celu nawracania zwolenników braci polskich (arian). Kościół, zapewne wraz z klasztorem, wzniesiono około 1641 r. Obecnie budynki klasztorne nie istnieją, a jedynie pozostał sam kościół.

Dom ministra ariańskiego w Rakowie, zwany też Murowańcem

Dom wzniesiono prawdopodobnie pod koniec XVI, a na pewno istniał w pierwszej połowie XVII w. i być może związany był z dawnym zborem braci polskich (ariańskim). W XIX w. do domu ministra dobudowano nowszy budynek plebanii.

Zabytkowy układ urbanistyczny z zachowaną architekturą małomiasteczkową. Warto tu zwrócić uwagę na Dom ariański (zwany też Domem wójta) – późnorenesansowy budynek znajdujący się na rogu ul. Sienieńskiego i Kościelnej w Rakowie.

Raków  Szydłów (czas podróży ok. 10 min)

Szydłów - niewielka miejscowość zwana „polskim Carcassonne".

Kościół św. Władysława

Murowana świątynia z XIV w., ufundowana przez króla Kazimierza Wielkiego jako część pokuty za zabójstwo kanonika Marcina Baryczki.

Obok kościoła znajduje się dzwonnica z XVIII w. przebudowana z baszty obronnej. W budowli zachowały się otwory strzelnicze.

Kościół Wszystkich Świętych

Gotycki kościół z przełomu XIV i XV w., przebudowywany w XVI i XVII w. Wewnątrz znajdują się pozostałości gotyckiej polichromii z drugiej połowy XIV w. Przedstawiają one sceny z Nowego Testamentu m.in. Siedem radości Maryi oraz sceny pasyjne. Do wnętrza kościoła prowadzą trzy gotyckie portale.

Kościół św. Ducha

Znajdująca się obecnie w stanie ruiny świątynia szpitalna. Świątynia została zbudowana w 2 poł. XIV wieku w stylu gotyckim. W 1368 r. król Kazimierz III Wielki, dzięki poparciu papieża Urbana V, ufundował klasztor ojców Franciszkanów, dobudowany do świątyni. W XVI wieku klasztor został zamieniony na tzw. szpital, czyli przytułek dla ubogich. Świątynia została zniszczona w II połowie XIX wieku, natomiast w budynku szpitala funkcjonował przytułek do 1944 r., kiedy to uległ zniszczeniu w czasie działań wojennych

Zamek w Szydłowie

Zamek królewski w Szydłowie miał charakter obszernej siedziby królewskiej, choć użytkowanej tylko czasowo. Świadczą o tym duży dziedziniec i pałac królewski w południowej części. Zachowały się do dzisiaj jego ruiny, a także tzw. Skarbczyk z XV i XVI w. oraz barokowy budynek bramny z pozostałościami murów oddzielających zamek od miasta. Od strony zachodniej dziedziniec zamku zamknięty jest murami obwodowymi, które stanowią fragment umocnień miejskich. Od 1961 r. mieści Muzeum Regionalne w Szydłowie.

Synagoga w Szydłowie

Jest najstarszą zachowaną synagogą w województwie świętokrzyskim i jedną z najstarszych w Polsce. Jest również typowym przykładem bóżnicy obronnej. Świątynia została zbudowana z kamienia łamanego, w stylu późnogotyckim z późnorenesansowymi elementami wnętrza. Na ścianie wschodniej znajduje się późnorenesansowy, rzeźbiony w kamieniu Aron ha-kodesz pochodzący z początku XVII wieku.

Średniowieczny zespół miejski, zachowane na długości 700 m mury obronne z blankami i strzelnicami z XIV w. Z trzech prowadzących do miasta bram zachowała się Brama Krakowska z XIV w., której górne kondygnacje zostały przebudowane w XVI w. w stylu renesansowym.

Informacje odnośnie zwiedzania Szydłowa (niektóre obiekty wymagają przewodnika), lokalnych specjałów itp. https://www.szydlow.pl/turystyka


Atrakcje dodatkowe:

Pałac Kołłątajów w Wiśniowej

Pałac to piętrowy budynek, na planie prostokąta. W jego wnętrzu znajduje się ciekawa, dziewiętnastowieczna klatka schodowa nawiązująca do baroku, oraz wmurowany portyk z sześciu kolumn toskańskich. W pałacu mieści się Izba Pamięci Hugona Kołłątaja, w której można zobaczyć oryginalne dokumenty wydane za życia sławnego Polaka oraz pogłębić wiedzę na temat jego osoby. Park, w którym usytuowany jest pałac, swą historią sięga XVIII wieku.

Park zdrojowy w Solcu-Zdroju

Występuje tu skupisko wartościowego drzewostanu z udziałem gatunków egzotycznych takich jak: sosna wejmutka, kłek kanadyjski, świerk balsamiczny, platana oraz piękne okazy starej lipy szerokolistnej, modrzewi i magnolii.

Stara zabudowa uzdrowiska w postaci: Sanatorium „Hotel” z 1918 r., willi „Jasna” z 1910 r., pawilonu biura usług z 1910 r., willi „Prus” z 1918 r., willi „Irena” oraz budynku „Zdroju Soleckiego”. Zakład przyrodoleczniczy budowany w latach 1923–1925.

Kościół św. Mikołaja w Solcu-Zdroju

Świątynia wybudowana w latach 1937–1939. Bardzo prosta konstrukcja świątyni sprawia, że wygląda ona nowocześnie. Jednym z kilku zachowanych zabytków jest renesansowy nagrobek wmurowany w północną, zewnętrzną ścianę kościoła. Na kamiennej płycie jest przedstawiony brodaty, zakuty w zbroję rycerz. Według tradycji jest to Samuel Zborowski. Wnętrze natomiast zdobi polichromia.

 

 

Opracowała: Małgorzata Sobol-Kiełbania

Poprawiony: środa, 05 sierpnia 2020 16:50
 
Copyright © 2020 . Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.
Free joomla themes designed by Lonex.