XVI Małopolskie Dni Książki "Książka i Róża" PDF Drukuj Email
poniedziałek, 27 marca 2017 08:14

logo-maloposkie-dni-ksiazki-ksiazka-i-roza

Pomysł organizacji Małopolskich Dni Książki "Książka i Róża" pochodzi z Hiszpanii, skąd został przeniesiony do naszego regionu w 2002 roku. W 1995 roku UNESCO ogłosiła 23 kwietnia Międzynarodowym Dniem Książki i Praw Autorskich. 23 kwietnia to data śmierci Cervantesa, urodzin i śmierci Szekspira oraz śmierci Inki Garcilasa de la Vegi. Symbol róży jest natomiast związany ze świętym Jerzym, 23 kwietnia jest hucznie obchodzonym w Katalonii świętem narodowym, jako dzień Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w ten dzień obdarowywano kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka.
W tym roku z okazji “Książki i Róży” na tarnowskich czytelników i miłośników książek czeka sporo atrakcji – spotkania autorskie, zajęcia dla dzieci, akcje wymiany książek i inne. Zapraszamy!

Rozany kiermasz_-_miniaturaRóżany Kiermasz – bezpłatne książki dla czytelników
Stoiska z książkami pochodzącymi z darów czytelniczych, które z różnych względów nie zostały włączone do księgozbioru. Wśród bogatej propozycji każdy zainteresowany z pewnością znajdzie coś dla siebie i zabierze książkę do domu „przedłużając jej życie”. Nie zabraknie też kolorowych i „różanych” akcentów nawiązujących do symboli święta książek.

Wypożyczalnia dla Dorosłych, Dział Książki Obcojęzycznej, ul. Staszica 6, 24 kwietnia (hol biblioteki lub skwerek przed budynkiem)
Filia nr 1, ul. Gumniska 28, 24 kwietnia, (hol biblioteki lub skwerek przed budynkiem)
Filia nr 13, ul. Starodąbrowska 4, 24 kwietnia.

Beata GawrylukBarbara Gawryluk – spotkanie autorskie
Spotkanie Barbary Gawryluk, autorki książek dla dzieci, dziennikarki i tłumaczki, z najmłodszymi użytkownikami biblioteki.
Dział dla Dzieci i Młodzieży, ul. Staszica 6, 21 kwietnia godz. 10.00

czarodzieje„Czarodzieje mogą wszystko!”
Warsztaty dla dzieci w wieku 9-12 lat, podczas których staną się czarodziejami. Celem jest rozwijanie umiejętności pracy w grupie, pobudzanie procesu kreatywnego myślenia, wnioskowania, przedstawiania swoich poglądów, zachęcanie do czytania. Scenariusz zajęć został opracowany przez dr Wandę Matras-Mastalerz, pracownika Instytutu Nauk o Informacji Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
Dział dla Dzieci i Młodzieży, ul. Staszica 6, 24 kwietnia, godz. 10.00.

ulubiona książka„Moja ulubiona książka”
Głośne czytanie, opowiadanie oraz rozpoznawanie bohaterów bajkowych na podstawie przeczytanych utworów, ilustracji i zagadek. Prezentacja ulubionych książek przyniesionych przez dzieci. Zajęcia w ramach cotygodniowych spotkań w bibliotece.
Filia nr 5, ul. Ks. Bajdy 27 (termin do uzgodnienia)

ZakadkiZakładka dla czytelnika
Każdy czytelnik otrzyma symboliczną zakładkę informującą o Małopolskich Dniach Książki „Książka i Róża” (Filia nr 5, ul. Ks. Bajdy 27) lub z motywem róży a najmłodsi – balonik (Filia nr 9, ul. Krzyska 116)
24 kwietnia (w godzinach otwarcia biblioteki)

F17 opowieci„Opowieści oplatają świat”
Spotkanie edukacyjne dla dzieci z Przedszkoli Nr 24 oraz 18, z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci, połączone z pasowaniem na czytelnika oraz wspólną zabawą.
Filia nr 17, ul. Westerplatte 8a, 24 kwietnia

F17 Ksika_paszportem„Książka paszportem do świata”
Lekcja biblioteczna dla uczniów ze SP Nr 23 na temat wiedzy o świecie zdobywanej dzięki czytaniu rozwijających wyobraźnię i poszerzających horyzonty książek podróżniczych i przygodowych.
Filia nr 17, ul. Westerplatte 8a (termin do uzgodnienia)

Poprawiony: czwartek, 06 kwietnia 2017 11:55