Home Wystawy
WYSTAWY - MAJ 2018 PDF Drukuj Email
Aktualności
wtorek, 24 kwietnia 2018 07:00

 

Zobacz galerie„Śpiącym w kotlinie” – wystawa prac Łukasza Wojtanowskiego oraz uczniów ZSP
Wystawa dedykowana jest żołnierzom poległym w czasie I wojny światowej. Literackimi punktami odniesienia są dwa wiersze, jednym z nich jest "Śpiący w kotlinie" Artura Rimbauda, drugim utwór, któremu autor, Aleksander Błok, nie nadał tytułu. Odnoszą się one do różnych okoliczności historycznych, ale postać żołnierza, która się w nich pojawia śmiało może być obrazem losu poległych także na frontach I wojny. Bardzo ważnym motywem jest pejzaż, w obu utworach poetyckich odgrywa on ważną rolę, to on "Wylękłe ciało upieści" (A. Błok).

Galeria Niebieska, ul. Krakowska 4, maj

 

konkurs„Śmigusowo-dyngusowo-komiksowo”
Wystawa pokonkursowa prac plastyczno-literackich uczestników konkursu o w/w tytule. Zapraszamy do podziwiania efektów prac młodych talentów.
Dział dla Dzieci i Młodzieży, ul. Staszica 6, wystawa czynna do końca maja


 podr do_japonii„Podróż do Japonii z Franzem Stoedtnerem”
Wystawa wypożyczona z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej w Krakowie.
Doktor Franz Stoedtner (1870–1945), historyk sztuki i wydawca, uważany jest za jednego z prekursorów fotografii dokumentalnej. Stoedtner podjął się przedsięwzięcia na niezwykłą jak na ówczesne czasy skalę – w jego archiwum znalazło się ponad dwieście tysięcy zdjęć. Przedstawiały one rozmaite zakątki świata i podzielone były na zestawy o różnorodnej tematyce: bliskie i dalekie kraje, historia sztuki, technika. Jeden z takich zestawów przedstawiał Japonię. Fotografie wykonano na Kiusiu i Honsiu, najprawdopodobniej na przełomie 1936 i 1937 roku.
Dla Japonii był to czas wielkich społecznych napięć: prób pogodzenia rodzimych zwyczajów z tymi napływającymi z Zachodu, konieczność zredefiniowania własnej tożsamości i zajęcia stanowiska wobec zmieniającego się, niespokojnego świata.– obiektyw skupia się na świętach, zwyczajach, pięknych widokach – zdjęcia przedstawiają kraj w przeddzień wojny.
Filia nr 9, ul. Krzyska 116, wystawa czynna od 15 kwietnia do końca maja 2018

 

 
Copyright © 2018 . Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.
Free joomla themes designed by Lonex.