Home Wirtualne zasoby Internetu
WIRTUALNE ZASOBY INTERNETU - Mądre Książki PDF Drukuj Email
Aktualności
piątek, 10 lipca 2020 09:27

 

 

Logo portalu Mądre Książki: schematyczny rysunek otwartej książki z żółtymi kartami, pod spodem okulary z niebieskim szkłamiLubicie książki popularnonaukowe? My bardzo! Na rynku wydawniczym można znaleźć bez liku publikacji z rożnych dziedzin nauki. Jak sami wiemy, zdarzają się lepsze i gorsze, dlatego warto korzystać z recenzji, które możecie znaleźć na portalu Mądre Książki.

Portal co roku organizuje plebiscyt na Mądrą Książkę Roku, nagradzając najlepsze publikacje dla dzieci i dorosłych.

Życzymy udanej lektury !

Opracowała: Małgorzata Sobol-Kiełbania

 
Z TARNOWSKIEJ BIBLIOTEKI CYFROWEJ cz. 9 PDF Drukuj Email
Aktualności
wtorek, 30 czerwca 2020 15:18

 

Fragment okładki i pierwszej strony Rocznic Tarnowa i regionu 2020Rocznice Tarnowa i regionu 2020

Nowy miesiąc, nowe tematy, nowe propozycje czytelnicze!

Lipiec obfituje w rozmaite rocznice związane z Tarnowem i regionem. Wielkie i trochę mniejsze, radosne i tragiczne, znane i mniej znane…

1 lipca, przypada 450. rocznica śmierci Zofii z Tarnowskich Ostrogskiej, córki hetmana Jana Tarnowskiego, żony księcia Konstantego Wasyla Ostrogskiego, właścicielki Tarnowa. A jakie jeszcze rocznice obchodzimy w lipcu? Zobaczcie sami.

Zachęcamy także do zapoznania się z całą publikacją Mieczysława Czosnyki i Marioli Góry „Rocznice Tarnowa i regionu 2020”, z której pochodzi załączony fragment. Znajdziecie w niej wybrane rocznice na cały bieżący rok. Jest ona dostępna online w Tarnowskiej Bibliotece Cyfrowej.

Serdecznie polecamy!

 

Przygotowała Katarzyna Krużel

 

Poprawiony: czwartek, 09 lipca 2020 08:11
 
WIRTUALNE ZASOBY INTERNETU - Historyczne quizy PDF Drukuj Email
Aktualności
piątek, 26 czerwca 2020 14:07

 

Fragment strony "Historyczne quizy": kolorowe pasy z tematami quzówHistoryczne quizy

Drodzy Czytelnicy, dziś polecamy dowcipne historyczne quizy, które znajdziecie na portalu Historia Poszukaj. Polecamy również sam portal historiaposzukaj.pl pełen historycznych ciekawostek. Na pewno spodoba się obserwującym nasz profil pasjonatom historii !

Życzymy udanej zabawy !

Opracowała: Małgorzata Sobol-Kiełbania

 
WIRTUALNE ZASOBY INTERNETU - Karty odkrywców PDF Drukuj Email
Aktualności
piątek, 26 czerwca 2020 13:39

schematyczny rysunek rowerzysty na tle diagonalnych linii. Całość w kolorze szaro-niebieskimKarty odkrywców

W odliczaniu dni do wakacji przywołujemy kolejne ciekawe pomysły na spędzenie rodzinnego czasu. Jeśli są wśród Was zapaleni odkrywcy, pasjonaci zagadek i łamigłówek, to zapraszamy do skorzystania z "Kart odkrywców" od Biura Programu „Niepodległa”.

Przeznaczone dla całej rodziny „Karty odkrywców” to zestawy kolorowanek, wykreślanek, krzyżówek, zadań na spostrzegawczość i innych zabaw kreatywnych. W zestawach znajdziemy zadania w tematyce m.in. sportu, literatury, motoryzacji, czy architektury.

Każda strona w zestawie to inne zadanie. Polecenia umieszczone są na dole. Dodatkowo, przy każdym zadaniu umieszczono kody QR – odsyłają one do oryginalnego materiału historycznego, który został użyty przy tworzeniu karty i mogą być początkiem wspaniałej przygody w wirtualnych archiwach!

 

Życzymy udanej zabawy!


Opracowała: Małgorzata Sobol-Kiełbania

Poprawiony: piątek, 26 czerwca 2020 14:03
 
WIRTUALNE ZASOBY INTERNETU - Facebookowy Konkurs PDF Drukuj Email
Aktualności
piątek, 26 czerwca 2020 09:00

Kolaż czterech zdjęć przedstawiających: beczki pełne czerwonych jabłek, słoik miodu, regionalne wypieki oraz kłosy pszenicy na kromkach chlebaBlachorze, prołzioki, picuła... a o co tu chodzi?

Zapraszamy wszystkich użytkowników portalu Facebook do konkursu popularyzującego kulturę regionu i utrwalającego lokalne tradycje.

Każdego tygodnia od 7 lipca do 25 sierpnia na naszym portalu FB ukaże się jedno pytanie.

Szczegóły w Regulaminie  [pdf 407 KB]

Zapraszamy!

Poprawiony: czwartek, 09 lipca 2020 08:18
 
WIRTUALNE ZASOBY INTERNETU - Retro Zabawy PDF Drukuj Email
Aktualności
środa, 17 czerwca 2020 11:58

 

Na białym tle czrno-białe sylwetki bawiących się dziewczynek. W lewym rogu napis: karty retro zabaw,  w prawym dolnym: "Niepodległa"Retro Zabawy

Wakacje coraz bliżej. Nadchodzi czas by zastanowić się jak je dobrze wykorzystać. Dla tych co pragną odpocząć od “szklanego” ekranu i mają ochotę dobrze się bawić, znaleźliśmy ciekawą propozycję.

Zatem co proponujemy? Retro zabawy prosto od Biura Programu „Niepodległa”, które przygotowało karty z propozycjami rodzinnego spędzania czasu. Wyjątkowe pomysły zaczerpnięto z oryginalnych poradników z okresu międzywojennego. Zapraszamy do ponadczasowej zabawy!

Opracowała: Małgorzata Sobol-Kiełbania

Poprawiony: środa, 17 czerwca 2020 12:04
 
WIRTUALNE ZASOBY INTERNETU - Dawne Pismo PDF Drukuj Email
Aktualności
środa, 17 czerwca 2020 09:00

 

Fragment rękopisu oraz napis: Dawne Pismo ćwiczenia praktycznePortal Dawne Pismo został przygotowany przez Archiwum Państwowe w Krakowie - miejsce dla pasjonatów dawnego pisma, miłośników kunsztu pisarzy i iluminatorów oraz tych wszystkich, którzy lubią odczytywać zapiski z przeszłości.

Strona obejmuje:

Część teoretyczną – przybliża zagadnienia związane z historią pisma.

Blok praktyczny – umożliwia wykonywanie ćwiczeń z odczytywania historycznych dokumentów.

Strefę edukacji poprzez zabawę – oferuje zestaw gier i zabaw, związanych z dawnym pismem.

Życzymy udanej zabawy !

Opracowała: Małgorzata Sobol-Kiełbania

 

Poprawiony: środa, 17 czerwca 2020 09:07
 
WIRTUALNE ZASOBY INTERNETU - Generator PDF Drukuj Email
Aktualności
środa, 17 czerwca 2020 08:54

Widok wnętrza pałacu w DębnieZnacie już Geneatar? Jeśli nie, to czas by poświęcić kilka słów temu ciekawemu projektowi. Geneatar, czyli Platforma Tarnowskiego Dziedzictwa to projekt w ramach którego powstał portal internetowy pozwalający oglądać m.in. panoramy Tarnowa z lotu ptaka, a także odbyć wirtualne spacery po atrakcjach turystycznych subregionu tarnowskiego.

Zobaczcie sami Generator!

W zakładce “Obiekty” można wybrać wirtualny spacer m.in. po synagodze w Dąbrowie Tarnowskiej, czy zamku w Dębnie.

Opracowała: Małgorzata Sobol-Kiełbania

Poprawiony: środa, 17 czerwca 2020 09:04
 
WIRTUALNE ZASOBY INTERNETU - Polona Typo PDF Drukuj Email
Aktualności
środa, 17 czerwca 2020 08:42

 

Przykłady wyrazów wygenerowanycch z liter poczhodzących z losowych tekstów cyfrowychDrodzy Czytelnicy, czy znacie "najfajniejszą aplikację do remiksowania kultury" ? Jeśli jeszcze nie, to śpieszymy przedstawić Wam ten ciekawy projekt, który może spodobać się nie tylko tym, którzy zajmują się zawodowo projektowaniem graficznym i typografią.

Projekt Polona Typo powstał w ramach cyfrowego repozytorium Biblioteki Narodowej Polona.pl, udostępniającego teksty literackie i naukowe, dokumenty historyczne, czasopisma, grafikę, fotografię, nuty oraz mapy.

Biblioteka Narodowa udostępniła tysiące liter z polskich książek, plakatów i map z ostatnich 500 lat, z których można komponować własne napisy.

Jak to działa? Nic prostszego ! Wpisujemy dowolny tekst, który chcielibyśmy zamienić w Typo. Może to być hasło, wiadomość do znajomych lub ulubiony cytat. Zostanie on stworzony z liter pobranych z publikacji zgromadzonych w cyfrowym repozytorium Biblioteki Narodowej - od inicjałów z bezcennych średniowiecznych rękopisów po typografię dwudziestowiecznych afiszy.

Można wybierać lata, z których pochodzą litery, kategorie dokumentów, zmienić kolor tła lub dodać podpis. Klikając w litery, można też sprawdzić, z jakiego źródła pochodzą. I oczywiście udostępnić, na przykład na Facebooku.

Życzymy udanej zabawy !

Opracowała: Małgorzata Sobol-Kiełbania

Poprawiony: środa, 17 czerwca 2020 09:05
 
WIRTUALNE ZASOBY INTERNETU - Tydzień Archiwów PDF Drukuj Email
Aktualności
wtorek, 16 czerwca 2020 12:08

 

Plakat Międzynarodowego Tygodnia Archiwów 8-14 czerwcaCiekawostki archiwalne na Tydzień Archiwów.

9 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Archiwów. Wszystkim pracownikom polskich archiwów różnego typu składamy serdeczne życzenia i po bratersku dziękujemy za dobrze znany nam bibliotekarzom trud opracowania i chronienia zasobów, które są częścią naszego dziedzictwa historycznego i kulturowego. W normalnych warunkach Archiwa Państwowe organizują “Tydzień Archiwów” podczas którego organizowane są dni otwarte, wystawy, pokazy, wykłady, konkursy, projekcje filmów. To też dobra okazja, aby odwiedzić archiwum i "od kulis" zobaczyć codzienną pracę archiwistów, a także przechowywane zbiory, które często stanowią zabytki kultury oraz świadectwo polskiej historii. Jednak ze względu na obecną sytuację nie ma możliwości na taką działalność, dlatego przedstawimy Wam kilka ciekawych wirtualnych atrakcji przygotowanych przez polskich archiwistów.

Archiwum Państwowego w Przemyślu:

Kolorowanki na bazie dawnych pocztówek

Polskie góry na starych pocztówkach i fotografiach (wystawa on-line)

Archiwum Państwowe w Katowicach:

“Górale Beskidu Śląskiego” - wystawa on-line [pdf 14.1 MB]

“Kościoły na Śląsku Cieszyńskim” - wystawa on-line [pdf 38.2 MB]

Poprawiony: czwartek, 25 czerwca 2020 09:06
Więcej o Ciekawostkach archiwalnych...
 
«pierwszapoprzednia12345następnaostatnia»

Strona 1 z 5
Copyright © 2020 . Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.
Free joomla themes designed by Lonex.