Home Okruszki od Gruszki OKRUSZKI OD GRUSZKI cz. 52
OKRUSZKI OD GRUSZKI cz. 52 PDF Drukuj Email
Aktualności
piątek, 03 lipca 2020 11:07

Logo: białe litery DKK na czerwonym tle. Pod spodem na szarym tle napis: dyskusyjny klub ksiązkOdcinek 52.

Ostatni dzień tegorocznego czerwca był piękny, słoneczny i rześki. Staliśmy z Adamem pod starymi lipami otaczającymi kościół Matki Bożej Szkaplerznej nad Wątokiem. W lipach buszowały pszczoły i trzmiele, śpiewały ptaki odprawiające swoje ceremonie rodzinne. Pachniało miodem, latem, spokojem. A my przyszliśmy tu i staliśmy w gromadzie innych ludzi, żeby pożegnać naszego Kolegę Piotra, z którym pięćdziesiąt dwa lata temu zaczęliśmy naukę w I Liceum Ogólnokształcącym i czterdzieści osiem lat temu zdawaliśmy tam maturę. Słońce, śpiew ptaków i zapach lip kontrastowały z żałobnymi pieśniami i zapachem wieńców. Taka kolej rzeczy, można powiedzieć, jak w piosence:
„Przychodzimy, odchodzimy
leciuteńko na paluszkach
Szczotkujemy wycieramy
Buty nasze twarze nasze
Żeby śladów nie zostawić
Żeby śladów nie zostało(…)”

Te lipy stały w tym miejscu, gdy nas na świecie nie było i będą dalej kwitły, gdy nas już nie będzie. Potęga natury, jej trwanie i witalność zawsze fascynowały. Wielkie dzieła literatury pełne są opisów jej zjawisk. Chwałę przyrody wyśpiewał Edward Stachura w wierszu-pieśni „Gloria”, uczniowie niepokorni omijali sprytnie lekturę opisów przyrody w „Nad Niemnem” czy „Panu Tadeuszu”. A ja teraz czytam książkę, po którą są zapisy w bibliotece (jestem aktualnie szósta w kolejce, co oznacza, że może przed Nowym Rokiem bym się do niej dorwała, więc kupiłam), książkę – bestseller, wydaną w czterech milionach nakładu w 41 krajach świata.
Autorka, Delia Owens*, jest przede wszystkim zoologiem. Wcześniej wydawała książki poświęcone jej badaniom afrykańskiej fauny i flory. W 2018 wydała powieść „Gdzie śpiewają raki” („Where the Crawdads sing”) i udało jej się osiągnąć sukces, o jakim marzą pisarze zaprawieni w bojach wydawniczych. Znajdziecie tu wszystko: wzruszenia, tajemnice, skomplikowane uczucia, ale przede wszystkim „odę do świata przyrody”. Tłem powieści i pełnym współuczestnikiem zdarzeń są mokradła Karoliny Północnej, główną bohaterką Kya, porzucona dziewczynka, która wychowuje się tam sama i poznaje proste prawa natury i brutalne prawa ludzi.
Jeśli nie wiecie jeszcze, co czytać w cieniu wakacyjnej lipy, w sennym brzęczeniu pracowitych pszczół, sięgnijcie po śpiewające raki. Będziecie zachwyceni i nawet nie zauważycie, że nie omijaliście wzrokiem opisów przyrody.
*Delia Owens „Gdzie śpiewają raki”, wyd. Świat Książki, Warszawa 2019

GruszkaBe.

 
Copyright © 2020 . Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.
Free joomla themes designed by Lonex.