Mogiła rabacyjna na Cmentarzu Starym w Tarnowie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Redaktor
poniedziałek, 27 listopada 2017 11:56

Bogusław Andrzej Baczyński: „Mogiła rabacyjna na Cmentarzu Starym w Tarnowie”

Książka jest owocem kilkudziesięcioletnich badań autora dotyczących rzezi galicyjskiej w 1846 r. - jednego z najtragiczniejszych wydarzeń w historii Tarnowa i ziemi tarnowskiej. Publikacja współfinansowana jest z budżetu Miasta Tarnowa. Wydawcą jest Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Słowackiego w Tarnowie, której staraniem książka trafia do rąk czytelników w 171. rocznicę Rabacji.

Opracowanie Bogusława Andrzeja Baczyńskiego przedstawia m.in dzieje poszukiwań ofiar rabacji pochowanych w tarnowskiej mogile oraz biogramy 207 osób, które w niej spoczywają. Jak autor pisze we wstępie:„Nie jestem pierwszym, który stara się wydobyć na światło dzienne tajemnice, jakie ta mogiła kryje. Jako pierwszy jednak publicznie próbuję udowodnić hipotezę, że spoczywa w niej około dwustu pogrzebanych osób. Wdzięczność moja należy się autorom, którzy pisali o spoczywających w niej zmarłych na tyle wiarygodnie, na ile pozwalały im posiadane dokumenty, począwszy od ks. Franciszka Leśniaka, poprzez Anielę Piszową, Stanisława Potępę i Antoniego Sypka, powielając z większą lub mniejszą precyzją urzędowy wykaz zamordowanych, przesłany przez urząd cyrkularny do kancelarii kościoła katedralnego w Tarnowie. Dobrze więc, że mogę kontynuować ich pisarskie dzieło, uzupełniając je wiedzą pochodzącą z archiwalnych kwerend, przede wszystkim w księgach metrykalnych znajdujących się w archiwum Diecezjalnym w Tarnowie. Treści prezentowane w książce nie są powieleniem istniejących opracowań, lecz staram się je twórczo rozwinąć, dążąc do zinwentaryzowania i podania informacji genealogicznych o leżących tu ”dwustu ofiarach”.

Książkę można nabyć w: Czytelni Naukowej (ul. Krakowska 4), Wypożyczalni dla Dorosłych (ul. Staszica 6) Filii nr 8, ul. Traugutta 1 oraz Filii nr 12 (ul. Klikowska 6) w cenie: 18,42 zł.

Copyright © 2017 . Wszelkie prawa zastrzeżone.