Home Biblioteczne przedszkola BIBLIOTECZNE PRZEDSZKOLA
BIBLIOTECZNE PRZEDSZKOLA PDF Drukuj Email
Formy
czwartek, 19 stycznia 2012 14:07

Biblioteka wypełniając misję bibliotek dziecięcych, stara się zapewniać dzieciom kształcenie i rozwój osobowości poprzez zabawę oraz umożliwia im uczestnictwo w życiu kulturalnym.

Zajęcia z dziećmi i młodzieżą to zadania dla Biblioteki priorytetowe. Formy pracy stosowane przez tarnowskich bibliotekarzy są różnorodne. W ciągu roku Biblioteka jest organizatorem wielu akcji i imprez skierowanych do dzieci. Warto też zaznaczyć, że nie są to przedsięwzięcia jednorazowe, bowiem za nimi idą dalsze konkretne działania. Bibliotekarze stosują różnego rodzaju metody o charakterze zabawowym oraz dydaktycznym, które mają za zadanie wprowadzić dziecko w świat literatury oraz pomóc wypracować nawyk dobrowolnego czytania oraz indywidualnego wzbogacania wiedzy.

Praca z czytelnikiem najmłodszym, prowadzona jest najczęściej w formie zajęć ze zorganizowanymi grupami przedszkolnymi, podczas których, dzieci zapoznają się z biblioteką i jej zbiorami oraz uczestniczą w zajęciach plastycznych, które wspomagają rozwój sprawności manualnych dzieci. Liczną grupę stanowią również indywidualne odwiedziny „Kącika” przez dzieci wraz z rodzicami.

Kąciki dla dzieci wyposażone są w małe, kolorowe stoliki i krzesełka. Dzieci mają ogromny wybór książeczek, malowanek, gier edukacyjnych, kredek i innych przyborów papierniczych. Tutaj mogą spędzać czas wolny czytając lub oglądając bajki, mogą rysować oraz bawić się licznie zgromadzonymi zabawkami.

W Bibliotecznych Przedszkolach odbywają się również spotkania „głośnego czytania”, których najważniejszą cechą jest systematyczność i powtarzalność. Uczęszczają na nie przedszkolaki oraz uczniowie młodszych klas szkół podstawowych.  Bardzo często „głośne czytanie” połączone jest z zajęciami plastycznymi, na których dzieci tworzą swoje własne wizje bohaterów wysłuchanej historii. Repertuar zawsze dostosowany jest do wieku uczestników.

Serdecznie zapraszamy Małych Czytelników do miłego spędzenia czasu w Bibliotecznych Przedszkolach, w którym można poczytać, porysować, odrobić lekcje i wesoło się bawić.

Copyright © 2018 . Wszelkie prawa zastrzeżone.