Home Biblioteczne przedszkola Kącik Jasia i Małgosi
Formy
środa, 14 grudnia 2011 11:31

Kącik Jasia i MałgosiFilia nr 8, ul. Traugutta 1

Wyjątkowe miejsce spotkań i zabaw dla dzieci, które odwiedzają mościcką bibliotekę wraz z rodzicami korzystającymi z jej zbiorów. Każdy maluch traktowany jest tu jak miły gość. Dzieci mogą posłuchać bajek, bawić się i rysować przy kolorowych stolikach, a na specjalnie przystosowanych regałach, oprócz pieczołowicie dobranych książeczek, znajdą zabawki, kolorowanki i gry edukacyjne.

Zaprojektowana i wykonana przez firmę Szarkowicz przestrzeń kącika, zachęca do tego, aby swobodnie usiąść z książką na dywanie, odpocząć na wygodnej pufie lub pobawić się między regałami. Pod ręką są przybory do rysowania, wszędzie obecne są maskotki i pluszaki, a elementy dekoracyjne dobrano tak, by ich kształty i barwy budziły u maluchów pozytywne emocje. W najbliższym czasie na ścianie znajdzie się galeria - tablica, na której będą wisiały prace plastyczne dzieci i wyniki konkursów. "Kącik Jasia i Małgosi" w założeniu ma ułatwić najmłodszym użytkownikom kontakt z książką, sprawić by był radosny i wyjątkowy. Prowadzone są tu działania animacyjne dla dzieci obejmujące cykliczne zajęcia edukacyjno - kulturalne i różnorodne imprezy czytelnicze wyrabiające nawyk czytania, korzystania i przebywania w bibliotece, a wszystko to pod czujnym okiem kadry bibliotekarek. Są to przede wszystkim seanse głośnego czytania, konkursy plastyczne, literackie i recytatorskie, wystawy pokonkursowe, zabawy tematyczne, również dla zorganizowanych grup przedszkolnych i wczesnoszkolnych. I tak na przykład w cyklu zatytułowanym "Bajkowe poranki", kilka razy w miesiącu, we środy i czwartki o godz. 9.30, dzieci z Oddziału Integracyjnego Przedszkola Publicznego nr 35 w Tarnowie uczestniczą w głośnym czytaniu bajek, baśni i legend. Po lekturze mali słuchacze zachęcani są do dyskusji o jej treści, opowiedzenia usłyszanej historii, bądź wymyślania dalszej części akcji i jej zakończenia, rysowania głównych bohaterów - ta właśnie część zajęć najbardziej rozwija intelekt i wrażliwość dzieci. Chodzi tu bowiem nie tylko o kolejną przeczytaną książkę, ale o wspólnie spędzony czas oraz możliwość pytań i rozmowy. Bajka i baśń stają się czymś więcej niż tylko rozrywką, są wstępem do literatury, a entuzjastyczne reakcje dzieci dowodzą, że bardzo chętnie przenoszą się one także w świat opisany, a nie tylko narysowany.

Copyright © 2018 . Wszelkie prawa zastrzeżone.