GRUDZIEŃ - POLECAMY PDF Drukuj Email
czwartek, 25 października 2012 10:58

Powiatowska plakat_A4_dla_filii

Salon Poezji

"Jestem Julią..." - 10 tęsknot poetki. Halina Poświatowska." Spotkaniu towarzyszyć będzie recytacja wierszy autorki przez aktorki tarnowskiego teatru: Zofię Zoń, Kingę Piąty i Ewa Sąsiadek. Gościem specjalnym będzie brat poetki i zarazem kustosz Muzeum Haliny Poświatowskiej: Zbigniew Myga; słowo wstępne: Sylwia Smoleń; oprawa muzyczna: Karol Mach (gitara)

Foyer Teatru im. Ludwika Solskiego, dn. 09.12., godz. 11.00

Halina Poświatowska (z domu Myga) – polska poetka urodzona 9 maja 1935 r. w Częstochowie. Z powodu ciężkiej wady serca większość życia spędziła w szpitalach oraz sanatoriach. Tam też spotkała swego męża - Adolfa Ryszarda Poświatowskiego (także ciężko chorego). Po dwóch latach małżeństwa została wdową, w wieku 21 lat.

W 1958 r. Poświatowska przeszła skomplikowaną operację serca w Stanach Zjednoczonych. Została tam 3 lata i studiowała w Smith College w Northampton. Po powrocie do kraju rozpoczęła studia filozoficzne na Uniwersytecie Jagiellońskim, po ich ukończeniu podjęła tam pracę naukową.

W 1967 stan jej zdrowia był na tyle niepokojący, że podjęto decyzję o kolejnej operacji serca. Zmarła 11 października 1967 r. w Warszawie. Miała zaledwie 32 lata.

Debiutowała na łamach „Gazety Częstochowskiej” w 1956 r. Pierwszy tomik wierszy wydała rok później pod tytułem: „Hymn bałwochwalczy”. Kolejne wydania poezji to: „Dzień dzisiejszy” (1963), „Oda do rąk” (1966) i „Jeszcze jedno wspomnienie” (1968, pośmiertnie).

Twórczość Haliny Poświatowskiej stanowi studium natury ludzkiej, kobiety pragnącej miłości i kobiety świadomej swej śmierci. Wszystko to osadzone było w głębokich przemyśleniach filozoficznych. Głównymi motywami jej twórczości poetyckiej były przeplatające się wzajemnie miłość i śmierć. Swoją postawą wyrażała sprzeciw wobec nieugiętego losu. Mimo ciężkiej choroby żyła tak, jak chciała.

Poprawiony: piątek, 30 listopada 2012 14:42