POLECAMY - WRZESIEŃ 2018 PDF Drukuj Email
piątek, 24 sierpnia 2018 05:59

Zaproszenie na_Salon_Poezji_Juliusza_Slowackiego_miniatura"… jak Orfeusz" - salon poezji Juliusza Słowackiego
Czytają: Grażyna Wolszczak i Jerzy Radziwiłowicz
Muzyka: Julia Żarnowska (gitara)
23 września, godz. 11:00,
siedziba TCK, Rynek 5,

Radziwillowie miniatura"Radziwiłłowie. Burzliwe dzieje rodu" – spotkanie z Witoldem Banachem
Prowadzenie: Marta Półtorak
[Zobacz: Tarnowska.tv]
27 września 2018, godz. 18:00, ul. Krakowska 4 (parter)

Radziwiłłowie, ród który „trząsł” Rzeczpospolitą Obojga Narodów, opisywany w Sienkiewiczowskiej Trylogii, przedstawiany w wielu filmach i serialach historycznych. Jednak niewiele osób wie, że jego przedstawiciele uczestniczyli w wielu ważnych wydarzeniach w czasach nam bliższych. To dzięki interwencji Janusza Radziwiłła zwolniono Józefa Piłsudskiego z Magdeburga, a jego rozmowa z Göringiem przyczyniła się do uwolnienia profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Stanisław Radziwiłł jako delegat Polskiego Czerwonego Krzyża zabiegał o zbadanie okoliczności mordu katyńskiego, a po wyjeździe do Stanów Zjednoczonych brał udział w kampanii prezydenckiej swojego szwagra Johna Fitzgeralda Kennedy’ego.

Witold Banach - historyk, pisarz, działacz kulturalny. Organizator i dyrektor Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Prozaik, autor słuchowisk, esejów, wierszy i opowiadań związanych z fantastyką naukową. Autor kilkuset artykułów poświęconych głównie historii rodzinnego miasta Ostrowa Wielkopolskiego, wydał m. in. "Apokryfy" (1985), "Ostrów Wielkopolski w dawnej pocztówce 1897-1939" (1998), "Nowa forma spotkania" (2001), "Ostrów Wielkopolski w pigułce" (2003), "Historia Ostrowa na każdy dzień" (2004), "Ostrów pod znakiem pegaza" (2005) czy "Kroniki literackie prowincji" (2017) Laureat nagrody POLCUL FOUNDATION w 1992 roku.

Poprawiony: wtorek, 25 września 2018 06:26