Home Archiwum
TYDZIEŃ BIBLIOTEK 8-15 maja 2018 PDF Drukuj Email
Wydarzenia - archiwum
wtorek, 24 kwietnia 2018 05:49

 

„(DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA”

tydzien bibliotek_plakat_miniatura

8 maja

„Pan Kuleczka, Wesoły Ryjek i przyjaciele”
Spotkanie klas trzecich SP nr 14 z Wojciechem Widłakiem.
Wojciech Widłak - autor najważniejszej wg Fundacji ABC XXI książki "Pan Kuleczka", mądrego "Wesołego Ryjka", "Dwa serca anioła" oraz książek z serii „nieporadniki” i „czytam sobie”.
Autor przywozi ze sobą pacynkę Wesołego Ryjka, wielkiego Pana Kuleczkę. Organizuje zabawy z workiem pełnym rekwizytów, rozmawia z dziećmi o tym skąd się biorą pomysły, jak działa wyobraźnia, o rodzinie i o tym co w życiu jest ważne, o tym dlaczego czasami jesteśmy smutni, ale i o tym, że każdego dnia uczymy się czegoś nowego.
Filia nr 9, ul. Krzyska 116, godz. 11.15

 

9 maja

„Co kryją biblioteczne półki?”
Na spotkaniu uczestnicy zapoznają się z historią, działalnością oraz ofertą Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz odkryją niezwykłe tajemnice bibliotecznych półek.
Dział dla Dzieci i Młodzieży, ul. Staszica 6, godz. 10:30

 

Zbigniew Masternak – spotkanie autorskie
Zbigniew Masternak - pisarz, dziennikarz, scenarzysta filmowy i producent, autor autobiograficznego cyklu powieściowego "Księstwo", na którego podstawie w 2012 r. powstał film pod tym samym tytułem w reżyserii Andrzeja Barańskiego.
[Zaproszenie]
Wypożyczalnia dla Dorosłych, godz. 18:00

 

10 maja


„Bibliożerca roku 2017”
Spośród czytelników wypożyczających w ubiegłym roku książki w Dziale dla Dzieci i Młodzieży wyłonimy tych którzy „pożarli” najwięcej książek. Na najbardziej oczytanych czekają drobne upominki. Konkurs będzie przeprowadzony w dwóch kategoriach wiekowych: 0-12 i 13-19 lat.
Dział dla Dzieci i Młodzieży, ul. Staszica 6, godz. 13:00

„Sakwojaż, czyli co się w książce mieści” – warsztaty dla uczestników WTZ
Historia książki od wersji „papierowej” aż po współczesną. Wykonanie „kamiennej” książki jaskiniowego reportera, papirusowego notesu Faraona i almanachu króla Artura. Nauka pisania i rysowania gęsim piórem i atramentem z kałamarza.
Dział dla Dzieci i Młodzieży, ul. Staszica 6

 

Wolność tworzenia - warsztaty twórczego myślenia i pisania
Warsztaty twórczego myślenia i pisania dla dzieci i/lub młodzieży. Głównym celem warsztatów jest odkrycie potencjału i możliwości dziecka oraz nabycie umiejętności wyrażania własnych odczuć i dzielenia się nimi. Warsztaty zostaną przeprowadzone z wykorzystaniem różnych metod mających na celu otworzenie się na słowo, pojęcie, relacje między słowami, metaforę itd., czyli na rozbudzenie wyobraźni, przede wszystkim tej językowej, oraz zaowocują szkicami miniatur literackich (poezja lub proza w zależności od preferencji uczestników). Ilość miejsc ograniczona (max. 8 osób)
[Plakat]
Filia nr 2, os. Zielone 3a, godz. 16:00 – 17:30.

11 maja

Konkurs „Czempion czytania"
Zawody w sztuce sprawnego czytania Celem konkursu jest popularyzacja książek i czytelnictwa, propagowanie kultury czytelniczej, rozwijanie naturalnej potrzeby czytania. Konkurs jest przeznaczony dla dzieci z klas 4-8 szkół podstawowych.
Filia nr 8, ul. Traugutta 1, godz. 10:00

14 maja

Krzesimir Dębski – wieczór autorski
Spotkanie z z polskim kompozytorem (muzyka filmowa, poważna, współczesna, jazz, pop, rock), skrzypkiem jazzowym, dyrygentem, aranżerem, producentem muzycznym) oraz autorem wspomnieniowej książki „Nic nie jest w porządku. Wołyń – moja rodzinna historia. Wieczór organizowany w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książki.
[Zaproszenie]
Antresola Centrum Sztuki Mościce, ul. Traugutta 1, godz. 18:00

 

15 maja

 

„Śpiącym w kotlinie” – wystawa prac Łukasza Wojtanowskiego oraz uczniów ZSP
Wystawa dedykowana jest żołnierzom poległym w czasie I wojny światowej. Literackimi punktami odniesienia są dwa wiersze, jednym z nich jest "Śpiący w kotlinie" Artura Rimbauda, drugim utwór, któremu autor, Aleksander Błok, nie nadał tytułu. Odnoszą się one do różnych okoliczności historycznych, ale postać żołnierza, która się w nich pojawia śmiało może być obrazem losu poległych także na frontach I wojny. Bardzo ważnym motywem jest pejzaż, w obu utworach poetyckich odgrywa on ważną rolę, to on "Wylękłe ciało upieści" (A. Błok).
Galeria Niebieska, ul. Krakowska 4, godz. 17:00

 

„Książkowe historie malowane, czyli co w przedszkolu piszczy”
Zajęcia literacko - plastyczne dla przedszkolaków. Zadaniem dzieci, które staną się autorami, będzie wykonanie składanej książeczki, zawierającej historyjkę obrazkową o tym, jak wygląda dzień przedszkolaka. Na wstępie zajęć, zostanie przeprowadzona dyskusja na temat rozkładu dnia w przedszkolu. Następnie dzieci podzielą się na grupy, aby wykonać rysunki. Uszeregowane ilustracje zostaną sklejone tworząc harmonijkową książeczkę.
Filia nr 18, ul. Romanowicza 38

 

 

oraz:

 

„Krakowscy autorzy dzieciom”
Lektura zabawnych i wzruszających fragmentów książek B. Gawryluk, W. Widłaka i M. Rusinka połączone ze zgaduj-zgadulą o książce i bibliotece. Zajęcia przeznaczone dla przedszkolaków
Filia nr 9, ul. Krzyska 116, 8-15 maja

 

„Książka sposobem na nudę”

Poranek dla dzieci z Przedszkola nr 5. Celem spotkania będzie budzenie zainteresowania książką poprzez zajęcia literacko-plastyczne oraz wspólną zabawę. Spotkanie zakończone zostanie pasowaniem na czytelnika oraz wręczeniem dyplomów. (Termin do uzgodnienia)
Filia nr 5, ul. Ks. Bajdy 27 termin do ustalenia

„Zaczarowanego kuferka kariera, co się na rozkaz wyobraźni otwiera”
Książka-kuferek niczym torebka mamy Muminka albo tajemniczy gabinet Pana Kleksa zawiera wszystko. Tajemniczy kuferek jest zwariowany i potrafi zaskoczyć niczym Kapelusznik z Krainy Czarów. Zapraszamy na pełną wrażeń podróż po krainie wyobraźni z zaczarowanym kuferkiem. Uzupełnieniem spotkania będzie teatrzyk kamishibai „Franklin i książka z biblioteki”.
Dział dla Dzieci i Młodzieży, ul. Staszica 6, termin do ustalenia

 

„Wolność wyobraźni”
Malowanie kredą na chodniku przez dzieci – kolorowe rysunki będą ilustracjami do wiersza „Strofa o wolności” Kazimierza Wierzyńskiego.
Zajęciom towarzyszyć będzie wystawa dotycząca zbiorów Filii z wyszczególnienia pierwszej (fizycznie istniejącej) książki, kasety i audiobooka.
W Tygodniu Bibliotek zainteresowanym czytelnikom rozdawane będą własnoręcznie wykonane zakładki do książek.
Filia nr 12, ul. Starodąbrowska 6

Lekcje biblioteczne dla przedszkolaków
W trakcie spotkań oprowadzanie dzieci po bibliotece oraz opowieści o książkach i pracy bibliotekarza.
Filia nr 13, ul. Starodąbrowska 4, termin do ustalenia

Bajkowe spotkania z przedszkolakami
Czytanie ulubionych bajek dla dzieci przedszkolnych
Filia nr 13 (organizator), Przedszkole nr 6, ul. Waryńskiego 19, termin do ustalenia


Poprawiony: czwartek, 26 kwietnia 2018 10:09
 
Copyright © 2019 . Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.
Free joomla themes designed by Lonex.