WYSTAWY - MAJ 2018 PDF Drukuj Email
wtorek, 24 kwietnia 2018 07:00

konkurs„Śmigusowo-dyngusowo-komiksowo”
Wystawa pokonkursowa prac plastyczno-literackich uczestników konkursu o w/w tytule. Zapraszamy do podziwiania efektów prac młodych talentów.
Dział dla Dzieci i Młodzieży, ul. Staszica 6, wystawa czynna do końca maja

podr do_japonii„Podróż do Japonii z Franzem Stoedtnerem”
Wystawa wypożyczona z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej w Krakowie.
Doktor Franz Stoedtner (1870–1945), historyk sztuki i wydawca, uważany jest za jednego z prekursorów fotografii dokumentalnej. Stoedtner podjął się przedsięwzięcia na niezwykłą jak na ówczesne czasy skalę – w jego archiwum znalazło się ponad dwieście tysięcy zdjęć. Przedstawiały one rozmaite zakątki świata i podzielone były na zestawy o różnorodnej tematyce: bliskie i dalekie kraje, historia sztuki, technika. Jeden z takich zestawów przedstawiał Japonię. Fotografie wykonano na Kiusiu i Honsiu, najprawdopodobniej na przełomie 1936 i 1937 roku.
Dla Japonii był to czas wielkich społecznych napięć: prób pogodzenia rodzimych zwyczajów z tymi napływającymi z Zachodu, konieczność zredefiniowania własnej tożsamości i zajęcia stanowiska wobec zmieniającego się, niespokojnego świata.– obiektyw skupia się na świętach, zwyczajach, pięknych widokach – zdjęcia przedstawiają kraj w przeddzień wojny.
Filia nr 9, ul. Krzyska 116, wystawa czynna od 15 kwietnia do końca maja 2018

Poprawiony: wtorek, 24 kwietnia 2018 09:03