Home Polecamy
POLECAMY - WRZESIEŃ PDF Drukuj Email
Wkrótce...
Wpisany przez Redaktor   
piątek, 22 sierpnia 2014 11:15

 

SylwiaSalon poezji „Jestem pionowa”. O poezji Sylvii Plath.
Na wrześniowym Salonie Poezji, zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Tarnowie we współpracy z Teatrem im. L. Solskiego, głos oddamy Sylvii Plath. Tytuł Salonu "Jestem pionowa" zaczerpnięty został z jednego z wierszy poetki, a całość jej poetyckiego dorobku wpisuje się w nurt amerykańskiej poezji konfesyjnej. Na Salonie wybrzmią między innymi strofy: "Kolosa", "Tatusia", "Ariela" czy "Kobiety Łazarz". Jest to poezja szczera, pełna bólu, cechująca się subiektywnym, a przez to zniekształconym oglądem świata.
Słowo wstępne wygłosi Beata Polańska, zaś wiersze Plath przeczytają: Joanna Szczepkowska, Dorota Segda i Piotr Hudziak. Oprawę muzyczną Salonu zapewni Tomasz Boruch (gitara).

Po raz pierwszy polskiej publiczności zostanie zaprezentowany fragment wiersza z tomu "Birthday letters" Teda Hughesa, męża poetki, w przekładzie Magdaleny Wojtalewicz.

Salon zrealizowany w ramach projektu dofinansowanego ze środków MKiDN

Teatr im. L. Solskiego, 21 września, godz. 11.00


jesien literackiaXXIV Międzynarodowa Jesień Literacka Pogórza
Spotkanie literackie dla młodzieży z poetami z Polski i zagranicy
miejsce i godzina do ustalenia, 26 wrześniagordonOtwarcie wystawy fotografii Oleksandra Gordona i Wolodymyra Garmatiuka.
Aleksander Gordon (1.12. 1961, Lwów) – poeta, literaturoznawca, kulturolog.  Redaktor naczelny czasopisma „Forma[r]t”.Zastępca prezesa lwowskiej organizacji Narodowego Związku Pisarzy Ukrainy. Laureat Międzynarodowej Nagrody Literackiej „Triumf", nagrody czasopisma „Lwów literacki” (2008), nagrody imienia M. Szaszkiewicza (Lwów 2011) i Nagrodę imienia J. Doroszenko (Stanisławów 2011).
Od 2001 r. jest redaktorem naczelnym almanachu „Forma[r]t”, a od 2003 r. wykładowcą na lwowskiej Politechnice. Publikuje od 1990 r.
Wolodymyr Garmatiuk
(1975, Kołomya) - poeta tłumacz, dziennikarz. Redaktor naczelny wydawnictwa „Nowiny”. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie im. Stefanika w Iwano-Frankiwsku. Pracę magisterską poświęcił twórczości Haliny Poświatowskiej. Przełożył na język ukraiński jej książkę autobiograficzną „Opowieść dla przyjaciela”, która ukazała się w 2013 r. Aktualnie pracuje nad przekładem dalszych utworów Poświatowskiej. Mieszka i pracuje w Iwano-Frankiwsku.
Galeria Niebieska,
26 września godz. 17.00

 

JagielskiWojciech Jagielski - spotkanie autorskie.
Wojciech Jagielski, dziennikarz, korespondent wojenny, publicysta i prozaik. Naoczny świadek  najważniejszych wydarzeń politycznych ostatnich lat. Jest autorem książek o Czeczenii, Afganistanie, Kaukazie, Ugandzie i RPA.
[Zaproszenie]
Czytelnia Naukowa, ul. Krakowska 4, 30 września, godz. 17.00

  
Copyright © 2014 . Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.
Free joomla themes designed by Lonex.